| Calirima23 a întrebat:

Bună' am avut un contact sexual neprotejat pe 23 august' el nu a ejaculat în mine primul nr a fost cu prezervativ iar a doilea fara. După 3 zile de la contact mi-a venit ceva maro pe chiloței. Menstra trebuia să îmi vină pe 11 dar nu a venit. Am făcut 3 teste de sarcina după 26, 24 și 14 zile și au ieșit negative, mă dor sânii și sunt umflata rău sub burta și am niște scurgeri abundente cu un lichid alb, ce să fie? Oare sunt gravidă?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil ciclul tau menstrual este destul de NEREGULAT si din acest motiv determinarea zilei de 11 Septembrie ca data la care ar fi urmat sa inceapa menstruatia a fost gresita. Fiindca ultimele 2 teste de sarcina efectuate dupa trecerea a 24 si 26 zile de la data intretinerii sexului amintit, ambele au rezultatul NEGATIV, se poate considera ca din moment ce in urina supusa testarii NU exista hormonul de sarcina hCG, in proportie de peste 98-99% NU exista nici sarcina instalata in uter in aceste conditii. Durerea existenta la nivelul sanilor cat si secretiile vaginale amintite, cel mai probabil reprezinta semne specifice simptomelor premenstruale care anunta pornirea menstruatiei in zilele viitoare. Multa sanatate!

| GabyT10 a răspuns:

Hormonul HCG este prezent în urină și poate fi identificat la 10-14 zile de la concepție. Daca ai facut 3 teste si au iesit negativ, nu cred ca esti insarcinata. Poti sa mai faci un test pentru linistea ta, dar te sfatuiesc sa mergi la medicul ginecolog daca menstruatia nu-ti vine si ai aceasta secretie.Intarzierea menstruala o poti avea din cauza unei infectii, a unei dereglari hormonale sau din cauza stresului (efortul fizic intens sau schimbările de mediu pot afecta de asemenea regularitatea ciclului menstrual). Data viitoare fi foarte atenta, daca nu ai menstruatia regulata si nu-ti doresti o sarcina, ia tu masuri de precautie.Multa sanatate iti doresc.