| Aѕнℓєу♥ a întrebat:

Am doua prietene.Inainte ne intelegeam bine.Acuma,totul se duce pe apa.Si asa incepe povestea:
Am o prietena de multt multt timp de la vreo 2 ani.Acuma am 14 si ea 13 jum.
Am cunoscut o fata acum un an si ceva.Prima data prietena mea a cunoscuto si apoi eu.Am inceput sa ne imprietenim pana cand a intrat un baiat.Eu am fost cu baiatu' ala dar nu cont acum.Ne intelegeam bine eu cu el si eu cu ea. Dar am spus ca prietenu' ei sa nu se bage in prietenia noastra.De unde! Prietena mea cu care am trait copilaria tine la ea mai mult ca la mine.Si a scris pe niste foi si pe hi5 ca este cea mai buna prietena a ei.Haaaa! Eu pe amandoua le'am ajutat.si'au tinut capu' pe mine au plans amandoua, de unde! Ele nici nu mi'au spus un "multumesc" vreodata. Le'am ajutat le'am spus ca baietii sunt cateodata mai enervanti.Am fost de acord sa aiba un prieten in preajma noastra dar anul acesta am inceput sa ne certam mai des. Ea imi spune mie sa vin la ea sa o chem sa fac tot ce zice ea.Intr'o zi ma enervasem asa de rau si i'am spus "Da ce sunt eu sa fac orice". Eu o iubesc enorm si tin la ea dar ea nici nu'i pasa decat de prietena cealalta a ei si de prietenul ei.Intr'o zi face ea:
Haide vino pana la mine sa mai facem poze si sa mai discutam si noi asa.
Si cand i'am spus ca numai are baterii aparatu' face ea :
Ma supar pe tine ca nu ai cumparat baterii.Ma uraste sunt sigura.
M'a facut "neadevarata".
laughing. Cand i'am spus odata "Auzi stii ceva, uh ti'ai batut joc de mine mereu" A tacut.Prietena mea din copilarie o asculta pe ea si face tot ce zice.
Eu am ajutat'o pe ea sa se impace cu cealalta.De unde!
Plang mereu pentru ea ca este ca sora mea, am dormit impreuna ne imprumutam haine.Pe ea o doare in fund, nici acolo.
Ce sa fac? Cand ma loveam eu tare sau se intampla ceva rau, ea statea cu prietenul ei si cu o fata de la scl.Este normal asta? Spuneti'mi si mie am fost o proasta ca am tinut la ea.Nu'i asa?
Ce sa fac? Sa ma impac cu ea sau sa'i spun "Papa"? Eu o iubesc mult si nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te supara, dar mai bine da-i pace si vezi-ti de viata ta! O prietena este cea care tot timpul te ajuta, iti alina durerile te sprijina la lucrurile grele de care te bati in aproape fiecare zi si daca esti deprimata incearca sa te inveseleasca. Nu te lasa pentru orice fata! Prietenia o dobandesti in timp si nu te lasi influentat de nimeni din jurul tau, pentru ca nu orice persoana merita o prietena pe toata viata. Acea prietena nu te merita!

Nu esti proasta ca ai tinut la ea, pentru ca stiu cum e sa ai prieteni cu doua fete.Asa ca linisteste-te si las-o in pace sa-si vada de vita ei, pentru ca isi va da ea seama ca a gresit in fata ta, dar cred ca pe atunci va fi prea tarziu.

Eu iti zic mai bine sa nu o ierti, dar este decizia ta.

Nu are rost sa plangi pentru o fata pe care o crezi tu "cea mai buna prietena". Sunt o multime de alte fete, dar trebuie sa le cauti pentru ca nu sunt multe.

Tu le-ai ajutat totdeauna si nu ti-au multumit? Aceasta nu este prietenie adevarata! Nu te supara ca iti spun, dar o persoana care te jigneste facandu-te "neadevarata" e o persoana care vede jumatatea plina a paharului. Adica tu ai fost ca si o carpa in viata ei ( scuze ca folosesc acest termen) si s-a folosit de tine iar dupa aceea te-a aruncat la "gunoi" asa cum va face si cu cealalta fata.

"Prietenul adevarat si prin ascuns te-ajuta fara a ta stire."

Nu toata lumea dobandeste un prieten adevarat!

Sper sa ti cont de sfaturi! happy

Bafta! :X

6 răspunsuri:
| Urzică a răspuns:

Multumesc pentru funda love struck, sunt noua pe aici happy.

| Cristary a răspuns:

Da-o dracu'! Scuze exprimarea, dar asta nu ti-e prietena. Am patit si eu la fel. Mai bine uiti de ea, si ai sa vezi ca viata ta e mai frumoasa si fara astfel de 'prietene'. La varsta noastra nu avem nevoie de prietene, pentru. ca stii ce se intampla? Ne ciondanim putin, si apoi se duc in toata scoala si ne divulga secretele.Eu zic sa uiti de ea, ca nu te merita, si sa-ti continui viata, fii pe cont propriu! Eu asa fac si imi e mult mai bine! Stii cum? Nu-i mai spune despre tine: Abtine-te. Si lasa sa vina ea la tine. Adica, vezi-ti de tine, fii ocupata, si nu mai sta atata cu ea. Ai sa vezi ca ea te va cauta dupa aceea. Fii cu tarie de caracter, ca altfel profita de tine. Mai gasesti tu prietene, fii fara grija. Te pup pa-pa :*

| ingerell a răspuns:

Sper ca am inteles bine
desi sunt mai mare ca varsta decat tine, am trecut si eu prin asa ceva
din clasele mici eram prietena cu ea, ne petreceam ziua si noaptea impreuna
am fost prietene ani buni de zile
de fiecare data cand imi faceam un prieten, cumva se dadea la el, sau dupa ce ma desparteam de el si sufeream auzeam ca la sarutat
hai sa fim seriosi ca asta nu e fata care o stiam
acum am o relatie serioasa
de cand ies cu aces baiat, nu am lasat-o la o parte.
o sunam sa iasa afara
o sunam s-o intreb ce face
si cand am vazut ca numai eu o sun, o lasam cateva zile, nu suna
si cand o sunam imi spunea:dar tu de ce nu suni?
intr'un final am spus ca am ceva minunat langa mine si nu am nevoie de prietenia ei falsa
m-am dedicat in totalitate persoanei carei ii pasa de mine
deci, renunta daca crezi ca se aseamana povestea
crede'ma e foarte bine
nu trebuie sa ai prieteni falsi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te supara , dar mai bine da-i pace si vezi-ti de viata ta!O prietena este cea care tot timpul te ajuta , iti alina durerile te sprijina la lucrurile grele de care te bati in aproape fiecare zi si daca esti deprimata incearca sa te inveseleasca . Nu te lasa pentru orice fata! Prietenia o dobandesti in timp si nu te lasi influentat de nimeni din jurul tau , pentru ca nu orice persoana merita o prietena pe toata viata .Acea prietena nu te merita!

Nu esti proasta ca ai tinut la ea , pentru ca stiu cum e sa ai prieteni cu doua fete.Asa ca linisteste-te si las-o in pace sa-si vada de vita ei , pentru ca isi va da ea seama ca a gresit in fata ta , dar cred ca pe atunci va fi prea tarziu.

Eu iti zic mai bine sa nu o ierti , dar este decizia ta.

Nu are rost sa plangi pentru o fata pe care o crezi tu "cea mai buna prietena".Sunt o multime de alte fete , dar trebuie sa le cauti pentru ca nu sunt multe.

Tu le-ai ajutat totdeauna si nu ti-au multumit? Aceasta nu este prietenie adevarata! Nu te supara ca iti spun , dar o persoana care te jicneste facandu-te "neadevarata" e o persoana care vede jumatatea plina a paharului .Adica tu ai fost ca si o carpa in viata ei ( scuze ca folosesc acest termen) si s-a folosit de tine iar dupa aceea te-a aruncat la "gunoi" asa cum v-a face si cu cealalta fata.

"Prietenul adevarat si prin ascuns te-ajuta fara a ta stire."

Nu toata lumea dobandeste un prieten adevarat!

Sper sa ti cont de sfaturi! happy

Bafta! :X

| denisa_4116 a răspuns:

Eu zic sa nu suferi din cauza ei cautati alta sunt un miliard de fete pe pamant ce crezi ca nu mai ea este treci si uita ca ati fost prietene

| Bella_8285 a răspuns:

Asteapta si nu mai fi la mana ei...las-o in pce o vreme sa se aseza lucrurile si apoi te va cauta in speranta ca ii vei mai fi prietena... dca ea profita de tine inseamna ca are nevoie de tine, dr isi va da seama mai tarziu.

Pana atunci...
Multi pupici...
love struck