| MioaraParalescu a întrebat:

Bună,am făcut dragoste cu prietena mea fără prezervativ făra sa termin înăuntrul ei acum vreo 2 saptamani, intre timp ei i-a venit ciclul și a fost totul ok.Acum de câteva zile prezintă niște simptome de sarcina(sâni măriți, balonare, crampe și astăzi când a fost la baie i-a curs câteva picături de sânge)crampele le are doar atunci după ce mănâncă. Credeți ca ar putea fi însărcinată? Va mulțumesc!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei se produce exclusiv pe baza activitatii hormonale. Din moment ce in urma cu cateva zile a inceput eliminarea tesutului si a mucusului ce tapiseaza peretele uterului a asa numitului ENDOMETRU, se considera ca hormonii femenini au permis acest lucru dintr-un motiv cat se poate de simplu si anume acela ca NU s-a format si NU s-a implantat o sarcina prin NIDATIE in ciclul menstrual anterior. In conditiile descrise de tine daca dupa menstruatie nu ati mai intretinut alte contacte sexuale neprotejate, teoretic aproape ca nu putea sa existe nici cea mai mica posibilitate de a se fi format si instalat o noua sarcina sau sa mai poata fi vorba de existenta unei sarcini mai vechi in acest moment. Ar trebui sa devii constienta si pe viitor sa stii, ca intotdeauna pornirea MENSTRUATIEI reprezinta inceperea unui NOU ciclu menstrual si de asemenea faptul, ca MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. Teoretic nu mai exista nici cel mai mic risc de a fi insarcinata. In astfel de cazuri, toate simptomele si senzatiile de greata, voma, stari de rau, etc. etc. reale sau imaginare, se produc doar in subconstientul femeii si se datoreaza pur si simplu stresului provocat de frica sau altfel spus a paranoiei, indusa de teama de a exista o sarcina chiar si una cu totul IPOTETICA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca dupa actul sexual care l-ati avut, i-a venit menstruatia, nu poate fi gravida.

| Panzer1945 a răspuns:

Parerea mea este ca nu.

| Lol1234385 a răspuns:

Da deoarece ai facut-o cu ea si ar fi normal