| nadina234 a întrebat:

Am facut dragoste cu prietenul meu, am folosit prezervativ. Nu s-a rupt, insa a alunecat putin. Am fost foarte nelinistita si am luat pastila de a doua zi in caz de orice. A trecut o saptamana si 2 zile, nu am avut nicio reactie adversa mentionata in prospect. Pe net am citit ca in mod normal menstruatia iti vine dupa 28 de zile de la sangerarea cauzata de pastila. Daca nu am avut acea sangerare ce inseamna? Si de 3 zile sunt balonata si am uneori crampe, exact ca atunci cand trebuie sa-mi vina menstruatia. Am mai citit ca poate fi un semn de sarcina. Mentionez ca menstruatia ar trebui sa-mi vina normal in cateva zile.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si noi, cu ce te putem ajuta?
Nu ai citit in prospect ca din cauza efectelor secundare nu se mai poate estima urmatoarele cicluri pe pe perioda de 6-12 luni.
Din momentul cand ai luat apstila, vor apare si efectele secundare, dar nu imediat, in timp, in ani, cand cvei descoperii ca poti fii infertila, sau ai facut chisturi ovariene, fibroame sau chiar cancer ovarian ori mamar.
Nu mai conta pe data care o stiai tu pentru menstra, ca nu va mai veni asa cum vrei.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun, faptul ca prezervativula cazut dupa penisul baiatului, este pentru 1 singru motiv: a fost prea mare pentru cuculetul lui.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ce a fost administrata pastila hormonala contraceptiva, activitatea hormonala proprie este afectata si complet dereglata pe diferite perioade de timp in functie de organismul fiecarei femei. La fel este dereglat si ciclul menstrual si din acest motiv pe perioada urmatoarelor cateva luni (3 - 6 uneori chiar mai multe), va trebui sa uiti de existenta expresiei ''in mod normal''. Desfasurarea urmatoarelor cicluri menstruale cat si modul de manifestare si desfasurare a menstruatiei, vor deveni atipice sau chiar anormale. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Fă un test de sarcină la 21 de zile de la ultimul contact sexual.

| Goete a răspuns:

Tu joaca-te cu **** apoi cu pastila de a doua zi, facuta sa Ucida

| mateoc a răspuns:

Bună,

Faptul că nu ai avut sângerearea nu înseamnă nimic. Pastila de a doua zi este de fapt o infuzie de hormoni care nu lasă ovarul să elibereze ovul și nici sperma să îl fertilizeze. Fiecare organism reacționează altfel în funcție și de faza ciclului menstrual în care erai în momentul în care ai luat pastila.

Ideea e că dacă vrei să fii 100% sigură că nu ești însărcinată poți merge la un consult ginecologic (cu trimitere de la medicul de familie în unitățile de stat + cabinetele care lucrează cu Casa de Asigurări e gratuit) sau îți poți face gonadotropina coroică (HCG) din sânge la un laborator privat.

Efectele secundare ale pastilei de a doua zi pot apărea în timp sau pot să nu apară deloc. Repet, recomand un medic ginecolog care să te lămurească și să îți facă un consult de bază.

Zi frumoasă!