| Serban_Titica_1998 a întrebat:

am făcut se neprotejat intre 25 Iulie - 3 August. Pe data de 9 August mi-a venit dar mi-a curs foarte putin... Nu m-am gandit la o posibila sarcina. Acum trei zile mi-am făcut 3 teste mi-au ieșit pozitive, am fost la medic si am făcut o ecografie mi-a zis ca am 5 saptamani, i-am explicat ca nu este posibil ca nu mai intretinusem relații sexuale după data de 5 August si mi-a zis ca probabil este oprit din evoluție, ma ajutati va rog cu o părere.

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Fugi la un ginecolog. De obicei e bine sa te duci la mai multi. Hai du-te la 3 medici si vezi ce iti zic. Roaga-te sa fii insarcinata si sa nu ai vreun chist sau ceva sa ajungi la operatie. Du-te la medic. Nu mai sta.

| corbulalbrosu a răspuns:

O sarcina nu poate fi vazuta la ecograf inainte de a avea varsta de 8 saptamani. Inseamna ca daca medicul a reusit sa vada cu adevarat sarcina, aceasta s-a format in data de 25-26 iulie ceea ce corespunde ca numar de zile, 8x7=56 adica exact perioada scursa din momentul primului contact sexual si pana in prezent. Nu are absolut nicio relevanta/imporanta daca ai mai intretinut contacte sexuale ulterioare datei de 25 sau 26 iulie care probabil au reprezentat ziua ovulatiei. O sarcina nu se poate opri din evolutie deoarece imediat s-ar produce un avort spontan. Te-as sfatui sa mergi sa fii consultata eventual si de un alt medic si de asemenea sa ti se faca un test de sarcina prin analiza de sange singura care este precisa, corecta si in functie de nivelul/cantitatea de hormon hCG determinat in sange se poate stabili mult mai precis varsta sarcinii. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Saptamana Lungime (cm) Greutate(g)

| MrBear a răspuns:

Ar fi indicat sa iti faci niste investigatii mai amanuntite! Cu sarcina nu e de joaca. Mergi la medic sa iti zica el ce e de facut.