| Dianaags a întrebat:

Am și eu o problema.Mi-a venit ciclul cu o săptămână înainte, chiar dacă eu nu am ciclu regulat, și acum mi-a venit de culoare maro și foarte puțin. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Du-te la medic.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual este de tip neregulat nu se poate determina/prevede niciodata data de incepere a urmatoarei menstruatii. Aceasta se poate produce in orice moment dupa trecerea a celor minim 21 de zile fata de menstruatia anterioara, deoarece se considera ca fiind un ciclu normal si cel mai scurt ca numar de zile, cel de 21de zile, precum si unul lung de 35-42 de zile sau chiar mult mai lung. Cantitatea mai mica de menstra se datoreaza faptului ca ciclul menstrual anterior a fost unul mai scurt si in aceste conditii organismul tau nu a avut la dispozitie suficient timp pentru a construi/forma un endometru bine dezvoltat si drept urmare acesta a fost unul mai anemic, mai subtire si slab vascularizat. Prin destramarea sa, este logic sa rezulte o cantitate mica de menstra si care la fel de logic poate fi mult diferita fata de menstruatiile anterioare din toate punctele de vedere. Ar fi indicat sa fii consultata ginecologic si eventual sa ti se prescrie un tratament pentru reglarea ciclului menstrual la unul standard de 28 de zile. Multa sanatate!