| anonim_4396 a întrebat:

happy Am și eu oarecum o problema pentru care as dori mai multe păreri. Eu și prietenul meu suntem împreună de 3 ani, părinții lui în urma cu ceva timp i-au cumparat acestuia un apartament (pe numele lui) pe care desemnea i l-au și mobilat (noi doi am ales tot ce se afla în prezent în casa,el cerându-mi părerea pentru orice, dar tot din banii parintilor). Acum mai avem nevoie de câte ceva prin casa și m-am oferit sa le cumpăr eu cu părinții mei, mama prietenului meu însă nu este de acord ca eu sau părinții mei sa cumpărăm ceva în aceea casa, din câte am înțeles sub pretextul ca încă suntem tineri (eu am 22 el 23) și ca nu știm ce se întâmplă așa ca mai bine sa cumpere el și ei tot ce este necesar în casa. Mă simt oarecum prost, m-am gândit și la faptul ca poate nu le sunt pe plac,deși eu mereu am rămas la dânșii,am gătit, am făcut curat,am ajutat și mereu m-au tratat ca pe o parte din familie. Le sunt foarte recunoscătoare,dar nu înțeleg de ce nu sunt de acord sa cumpăr de exemplu măcar un televizor. Iubitul meu a spus ca mai bine facem cum a spus mama lui, sa nu iscam certuri din nimic, pentru ca el se muta cu mine ca mă iubește și ca nu are nici el nevoie sa cumpăr nimic în casa cel puțin deocamdată. Iar asta (ca o femeie ce îmi ridic multe întrebări ce sunt ) m-au făcut sa mă gândesc, oare nici el nu vede un viitor cu mine sau pur și simplu ne mutam fără sa ne legam la cap deocamdată? Chiar as avea nevoie de câteva păreri, din partea cui considera ca îmi poate oferi unul. Mulțumesc!

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In mod normal era bine ca ambi parteneri sa investeasca in caminul lor dar poate parinti lor isi imagineaza ca apoi ai pretenti mari cine stie, in orice caz daca dejaai frustrari relatia nu va dura mult timp e si normal omul nu-i facut sa stea cu cineva o viata 2, 3 ani apoi gata iubirea, nunta e o prostie umana creata de om

| Violleta2022 a răspuns:

Tocmai, pentru ca sunteti atat de tineri, parintii lui se gandesc la toate posibilitatile, ca voi sa fiti impreuna sunt 50%, deci, atata vreme cat nu sunteti casatoriti, este mai bine sa se intample totul dupa cum spun ei, in fond este casa lor!

| mihai69 a răspuns:

În locul tău l-aș întreba doar atât:
deciziile pentru ce facem la noi în casă DUPĂ ce ne căsătorim le vor lua tot părinții tăi, pe motiv că ei au cumpărat-o?!?
Ai cap = folosește-l!

| IloveSumme a răspuns (pentru mihai69):

Mulțumesc de răspuns! Este o întrebare foarte buna pe care I o voi adresa cel mai probabil în momentul în care vom lua hotărârea de a ne căsători, deși cred ca dacă vom lua aceasta decizie nu o sa mai existe o astfel de situație.

| Emilian65 a răspuns:

Nu admit participarea ta la amenajarea apartamentului pentru ca la o eventuala despartire sa nu ai pretentie la drepturi de partaj.

| h3r a răspuns:

Cine crezi că ar accepta așa ceva?
Voi nu sunteți căsătoriți, până nu vă mutați „oficial", chiar nu are rost să bagi bani în ceva ce nu-i al tău.
Discuția asta trebuie s-o ai tu și iubitul tău. Atât.

| Lawliet14 a răspuns:

De ce sa te legi la cap cand poti sa nu o faci? Daca vrei sa participi cu ceva, participa la cheltuieli, eventual chirie dar nu cred ca va fi de acord cu asta. Eu cred ca ei chiar te va ca pe o potentiala nora. Aveti doar 22 de ani, asteptati sa va mutati impreuna ca sa vedeti cum va intelegeti.

| UnBroken2016 a răspuns:

Mi se pare si normal. Nu aveti 30 de ani sau mai mult, la varsta asta azi esti maine nu. Femeia a gandit perfect treaba.

| ingerinaripat a răspuns:

Buna! Ar fii bine sa vorbesti cu el intre patru ochi despre asta. Eu cred ca parintii lui nu te lasa sa pui nici maxar un ban pentru apartament din cauza ca nu se stie daca o sa ramaneti impreuna. Daca locuiesti cu el 5 ani fara sa te casatoresti ai dreptul la jumatate din avere chiar daca n ai contribuit cu nimic. Daca apartamentul e trecut pe numele parintilor lui, tu n ai dreptul la avere. Fa ceea ce simti! Pa - pa!

| raluk27 a răspuns (pentru ingerinaripat):

De unde ai scos prostia cu 5 ani?

| IloveSumme a răspuns (pentru raluk27):

Eu știam ca la căsătorie se întâmplă asta. În fine, pe mine nu mă interesează nici o avere, nu asta am întrebat.

| raluk27 a răspuns (pentru ingerinaripat):

Ciudat ca nu iti dai seama. E foarte simplu : nu vor sa contribui cu absolut nimic, pentru ca, in eventualitatea in care va certati sau va despărțiti sa nu ai pretenția la nicio despăgubire/ restituire pentru suma investită.

| raluk27 a răspuns (pentru IloveSumme):

Nu se întâmplă nici la căsătorie, nici înainte. Nu există tampenia aia cu 5 ani.

| raluk27 a răspuns (pentru raluk27):

Si pana la urma e foarte corect asa. De ce sa se ajunga la tiganeli de genul: "eu am cumparat canapeaua. Farfuriile si canile sunt cumparate de mine. UIte, si furculita aia cu maner verde, tot eu am cumparat-o. Sa mi le dai inapoi sau sa imi dai bani pe ele. Am dat 5000 lei pe canapea, ca e din piele."
E apartamentul lui, cumparat din banii parintilor mobilat de el si dotarile facute din banii lui. Din punct de vedere juridic apartamentul e bunul lui propriu si asa va ramane, indiferent ca stai de 7 ani sau 20 de ani impreuna. Tot ce e dobandit anterior casatoriei e bun propriu.
Exista o vorba romaneasca "cine plateste comanda".
Atat timp cat ai lui au dat banii pe apartament, e foarte normal sa decida ei.
Cand o sa va luati casa pe banii vostri sau ai tai, atunci o sa cumperi ce vrei. Cred ca ti-au transmis foarte elegant acest mesaj. Lasa lucrurile asa.

| ingerinaripat a răspuns:

Imi cer scuze pentru eventualele greseli.

Răspuns utilizator avertizat