| crixx a întrebat:

am început sa iau rigevidon pentru prima data la 3 zile dupa terminarea ciclului menstrual. Am început cu prima pastila. Am facut o gresala? mai am o întrebare, in perioada ciclului menstrual trebuie sa fac pauza in luarea pastilelor?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod normal si corect primul drajeu se administreaza in prima zi a menstruatiei.Prima zi a ciclului tau/dumneavoastra este ziua cand incepe sangerarea menstruala. Daca vei incepe administrarea primei pastile de pe blister in ziua a 2-5 a ciclului menstrual, va trebuie sa folosesti si o metoda contraceptiva suplimentara, cum este prezervativul, pentru primele 7 zile de utilizare a drajeurilor, dar aceasta regula se aplica numai pentru primul blister.Menstruatia se va porni dupa terminarea celor 21 de pastile la 2-3 zile in perioada in care iti vei administra cele 7 pastile de culoarea maro. In continuare, vei incepe urmatorul blister – chiar daca sangerarea nu s-a oprit. Cat timp iti administrezi corect Rigevidon 21+7, vei incepe intotdeauna fiecare nou blister in aceeasi zi a saptamanii si intotdeauna vei avea ciclul menstrual in aceeasi zi a lunii.