| AntoniaRuxandraBratu012 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Acum 2 luni am avut ultimul meu contact sexual neprotejat ( prietenul meu susține ca nu a ejaculat in mine ). Ultimul contact a fost pe 7 Iunie iar pe 23 Iunie mi-a venit menstruației. Intre timp am mai avut dureri de ovare, frebra, am fost răcită, am vomitat de 2 ori saptamana trecuta, am fost constipata si am mai avut si niște scurgeri maronii. Luna asta trebuia sa imi vina cam pe 23-24, dar am fost plecată la mare si nici pana in ziua de azi nu mi-a venit menstruației. Ma gândesc ca din cauza apei reci. Credeți ca trebuie sa mă îngrijorez?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sex fara prezervativ inseamna si posibilitate de sarcina, chiar daca nu a ejaculat in tine!
Te-as sfatuii sa faci iun test de sarcina de maine incepand, ca sa ai siguranta ca-i facut la termenul corect, adica 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intarzierea menstruatiei poate fi provocata de o dereglare hormonala sau de existenta unei sarcini. Nu exista alte motive. Insa in cazul in care intre timp s-a produs o menstruatie care s-a pornit la data asteptata si s-a manifestat intr-un mod asemanator sau cu aceleasi caracteristici ca si cele anterioare privind durata ca numar de zile de scurgere/manifestare, ca si cantitate, culoare, miros, textura, flux zilnic de menstra eliminata, etc. se poate afirma fara teama de a gresi ca ciclul anterior s-a terminat, fiindca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta INCEPEREA unui ciclu menstrual NOU. De asemenea se considera ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format/produs o sarcina si deoarece nu s-a implantat nimic in endometru deci acesta devenind inutil a fost evacuat din organism prin menstra avuta. Existenta unei sarcini este atat teoretic cat si practic IMPOSIBILA in aceste conditii. Simptomele, senzatiile si starile descrise sunt de natura medicala si nu au legatura cu intarzierea menstruatiei. Probabil ca ciclul tau menstrual este de tip neregulat si din acest motiv apare aceasta crestere a numarului de zile care nu reprezinta de fapt o intarziere ci de fapt un ciclu menstral mai lung. Multa sanatate!

| neutrino a răspuns:

Putina ingrijorare nu ti-ar strica, iar pe viitor nu mai crede in ceea ce sustine partenerul de sex, pentru ca cel mic este de multe ori mai istet decat stapanul.

| Emilian65 a răspuns:

Nu te ingrijora. Va veni ea cand nici nu te astepti.

| CuriousStuff a răspuns:

Ai multe simptome acolo care nu prea se leaga (sau cel putin in capul meu nu se leaga). Ai putea sa mergi la un medic totusi.
Daca le luam pe rand... constipatia si voma pot fi de la ceva ce ai mancat, febra poate fi pentru ca ai fost racita si scurgerile maronii si durerile, ei bine, ar putea fi de menstruatia care trebuie sa vina... Ar putea. Pentru ca sa stai si tu linistita (si eu) ar trebui sa mergi totusi la medicul de familie.