| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare..Am 17 ani si de curand mi-am inceput viata sexuala. Ne-am protejat de la primul contact sexual (prezervativ doar). Tin sa mentionez ca am facut-o pentru prima oara la numai doua zile dupa ce mi-a trecut ciclul. Si am simtit cand si-a dat drumul. A fost cam ciudata senzatia pentru mine fiind prima oara.dar e posibil sa se fi rupt prezervativul? Sauu. e normal sa simt asa? :-s exista posibilitatea de a ramane insarcinata? Care ar fi sansele? suna cam prostesc, dar sunt un pic stresata...
si inca ceva. eu de obicei am ciclul regulat, este posibil sa se deregleze odata cu inceperea vietii sexuale? Pentru linistea mea... multumescbig grin

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

La 2 zile dupa menstruatie poate fi si ziua a 5-a a ciclului menstrual de dupa oprirea menstruatiei dar la fel de bine poate fi si ziua a 7-a, a 8-a sau cine stie a cata (depinde de lungimea perioadei de menstruatie care poate sa fie diferita de la ciclula ciclu ), in orice caz greu de ghicit. Ceea ce trebuie sa stii este faptul ca in cazul in care ciclul tau menstrual are o durata medie de circa 28 de zile, (daca este REGULATA) atunci perioada fertila incepe din a 10-a zi a ciclului menstrual, numararea incepand din prima zi de menstruatie. Intotdeauna trebuie precizata prima zi de menstruatie (momentul terminarii menstruatiei nu foloseste absolut la nimic) pentru a se stabili perioada fertila a ciclului menstrual, deoarece trebuie sa stii ca o sarcina se poate forma/poate sa ia nastere, DOAR in aceasta perioada. Deoarece sexul a fost protejat si s-a petrecut inainte de inceperea perioadei fertile (probabil?) se poate afirma ca probabilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica aceasta fiind de circa 3-5% in cazul in care sperma este ejaculata in vagin si de maxim 1-3% daca este ejaculata in exterior sau in prezervativ. Este normal ca fata/femeia sa simta o caldura placuta in vagin in momentul ejacularii spermei deoarece aceasta are o caldura mai maredecat a corpului exact asa cum o are de exemplu urina.De asemenea ciclul menstrual nu se poate deregla decat in cazul in care apar/intervin afectiuni la nivelul glandelor endocrine. In concluzie se poate afirma fara a gresi ca formarea unei sarcini teoretic este aproape IMPOSIBILA. Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai un cicul menstrual regulat, va fi tot timpul regulat! Se poate deregla daca apar schimbari hormonale sau ...sarcina.
Continuatis a folositi prezervativul si nu vei avea probleme de nici un fel.
Ca sa simti si tu ceva, roaga baiatul sa fie mai tandru cu tine, sa te umezesti foarte bine si sa fii excitata in momentul penetrarii, pentru ca asa ar trebui sa fie normal si placut si pentru tine.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost la doua zile de la terminarea ciclului, nu poti fi gravida.

| andrey69 a răspuns:

Daca prezervativul nu a avut rupturi si la scos cu tot cu continut nu ai dc sa iti faci griji.Nu renuntati la protectie

| Andrei_Paul_1987 a răspuns:

Fa un test de sarcina sa fii sigura...