| BubblesSsSs a întrebat:

Buna am o intrebare, am avut contact sexual in urma cu 3 luni, prima si a doua luna mi-a venit normal, in prima luna mi-a intarziat 3 zile iar a doua luna dupa contact mi-a venit normal insa acum in a 3 a luna mi-a intarziat 10 zile, este posibil sa fiu insarcinata sau este doar o dereglare hormonala?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia reprezinta garantia ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format si nici nu s-a instalat o sarcina. Daca ultima/ultimele menstruatie a prezentat caracteristici normale precum perioada de manifestare, cantitate, culoare, flux de eliminare, etc. se poate considera ca nu exista probabilitatea si nici posibilitatea de a fi insarcinata. Mai mult ca sigur este vorba de o dereglare endocrina, hormonala si ar fi indicata o vizita la medic, pentru o examinare ginecologica. In acest caz este indicat sa iti faci un test de sarcina pentru linistea ta sufleteasca, cu unsingur rol, pentru a dispare aceasta intrebarea stresanta din mintea ta. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este posibil sa fii chiar gravida,

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida din moment ce in lunile anterioare ti-a venit ciclul menstrual.

| Coma21 a răspuns:

De ce nu faci un test de sarcina? Poate fii si o dereglare hormonala, exista femei foarte instabile iar timpul variaza enorm de mult!