| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare. Daca iau Diane35, pot avea contact sexual fara prezervativ si cu ejaculare in interior? Am auzit de la unele persoane ca nu are protectie si ca e doar medicament. Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Diane 35 este un produs care actioneaza in primul rand ca un contraceptiv hormonal (anticonceptional). Pe intreaga perioada de tratament/administrare a pastilelor AC, nu se mai produce ovulatia; in acelasi timp mucusul cervical va ramane mereu vascos ceea ce va face dificila/imposibila trecerea spermatozoizilor prin colul uterin din vagin in uter; in plus, dezvoltarea mucoasei uterine denumita ENDOMETRU va fi incetinita si din acest motiv va fi una anemica si improprie pentru a permite nidarea unui eventual ovul fecundat. La fel ca si alte produse AC similare, in cazul utilizarii corecte ofera o protectie contraceptiva care poate fi considerata ca fiind printre cele mai ridicate de peste 99%. Intr-adevar se poate folosi si pentru tratarea acneei, a seboreei, a caderii parului sau pentru reglarea ciclului menstrual. Insa principala utilizare a pastilei Diane35 este cea contraceptia. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nimic nu iti garanteaza efectul de 100% protectie!

| Violleta2022 a răspuns:

Diane35 ca si alte anticonceptionale are si efecte secundare. Uita-te intai sa vezi daca esti ok cu ele! In cativa ani te poti ingrasa masiv pentru ca absolut toate anticonceptionalel te modifica hormonal.
Cat priveste sexul neprotejat, sa stii ca Diane35 nu te fereste de o sida, sifilis HPV, blenoragie, sau orice boala cu transmitere sexuala.
Daca ramai insarcinata, poti face copilul ori poti avorta, dar daca ei o boala grava cu transmitere sexuala, nu ai sanse de viata prea multi ani.
Sa stii ca prezervativul este cea mai buna metoda contraceptiva care te acopera integral si la boli cu transmitere sexuala, in plus nu are efecte secundare pentru tine si nici pentru el, nu musca si nu-l doare pe baiat, in plus, al naibii de putin.
Cand te hotarasti sa folosesti protectie, gandeste-te la cata suferinta poti avea daca alegi ce nu trebuie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Produsele anticonceptionale au fost inventate cu scopul de a le oferi barbatilor satisfactia de a ejacula sperma in vagin ori decate ori intretin contacte sexuale pe intreaga durata a ciclului menstrual. Este considerata ca fiind cea mai eficienta metoda de protectie contraceptiva inventata pana in prezent.