| Liabeatrice a întrebat:

Buna,am o mica problema. In iunie am intretinut relatii sexuale,am avut dupa si ciclu menstrual, dar acum intirzie cu 4 zile, care ar fi problema? sad

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se porneste DOAR in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta nu s-a format o sarcina.Menstruatia reprezinta in fapt inceputul unui nou ciclu menstrual, in consecinta prin menstruatie se elimina ovulul "mort"/ degenerat care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul, formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul prin procesul de NIDATIE pentru a se instala/forma o noua forma de viata. In cazul in care ultima ta menstruatie a fost la fel/comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca nu se poate confunda cu o simpla sangerare si considerata ca fiind o menstruatie falsa, peste o sarcina ipotetica. Intarzierea poate fi cauzata de o dereglare hormonala sau o afectiune medicala (raceala). Sangerarea se numeste MENSTRUATIE, nu CICLU MENSTRUAL deoarece aceasta este cu totul altceva si anume, este perioada de timp dintre 2 menstruatii.In cazul tau teoretic si nici practic nu poate exista o sarcina. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pur si simplu nu ai ciclu neregulat. Daca menstruatia a fost normala in iunie n-ai de ce sa-ti faci griji.

| Xpressurself a răspuns:

Stresul.
accepta situatiile asa cum sunt si nu te mai ingrijora.
insarcinata nu ai cum sa fii daca intre tipm de la ultimul contact sexual ti-a venit ciclul.

| Klandestin a răspuns:

A aparut o dereglare.

| Gabi696969 a răspuns:

Stai linistita! Totul e in regula! E doar o intarziere a menstruatiei (dereglare hormonala).