| Xeniaa a întrebat:

Am o problema acum 3 luni aveam o scurgere albă mai lichida decât in mod obișnuit si un pic înțepătoare, miros urat plus mâncărime. Am fost la ginecolog mi-a facut testul acela papanicolau si mi-a dat tratament pentru candidoza (niste pastile pentru mine ai part si crema ) acum iar a revenit problema. Ce sa fac? Daca merg iar tot asa imi spune si se repeta... Nu stiu ce sa fac, un sfat?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul tau i ti poate da sfaturi, daca inca ti a reapărut, inseamnă ca ori tratamentul nu a fost eficient, ori nu l ai luat tu bine, ori ai alta cauza, si trebuie alt tratament mai agresiv, un antibiotic sa distrugă infectia, nu te mai spăla la vagin cu sapun, ca iriti mucoasa vaginală, atentie cu ce speli chilotii, si detergentul cu care speeli lenjeria intimă i ti poate da mincarimi, tu acum ai nevoie de băi de șezut cu ceaiuri, ai facut sex recent? trebuie si partenerul cu care faci sex, sa stea pe tratament, deoarece nu este de ajuns doar tu sa faci tratament, deoarece daca si el este infectat ti o dă din nou, ai candida, de aceea te mănincă si ai scurgeri urit mirositoare. Atentie! Nu te scarpina, oricit de tare te manincă, deoarece vei face răni, si se vor vindeca greu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vârstă ai? mersi

| Xeniaa explică:

Annonim677 daca mie imi face asta, tie sigur iti fura din neuroni. Mai bine nu spuneai nimic, nu știa nimeni cat de limitat/a estiwinking

| Xeniaa explică:

Am 20

| Xeniaa explică:

Singurul puștan esti tu! Se vede ca mai mult de 15 ani nu ai sau poate ai, dar nu gandesti de mai mult. Care e treaba ta, intreb ce vreau eu. Pa nu mai am ce sa vb cu oameni ca si tine. Tu poti sa comentezi in continuare, iar eu iti arat dosulwinking

| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la medic oricum, posibil sa fie alta infectie care netratat iti poate afecta ovarele, trompele, uretra si chiar rinichii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Candidoza poate reveni chiar daca tratamentul a fost aplicat corect din cauza altor afectiuni medicale. Medicul ginecolog D.Istoc intr-un tratat de al sau aminteste urmatoarele : ""De obicei un organism competetent ar trebui să scape de la sine de candidoză în 3 zile. Dar dacă imunitatea femeii este scăzută acest proces ar putea dura la nesfârşit în afara unui tratament adecvat. În momentul în care este vorba de o candidoză recurentă, înseamnă că ceva este în neregulă cu organismul: diabet, problemă de imunitate, un dezechilibru al florei vaginale care predispune la candidoză. Candidoză redevine activă dacă nu găseşte un echilibru local (floră) şi sistemic (glicemie, imunitate)". Deci in primul rand vei fi nevoita sa te reintorci la medic pentru a reevalua situatia ta si a-ti prescrie eventual un tratament combinat. Multa sanatate!

| annonim677 a răspuns:

Eu cred ca tu acuma vara dormi cu geamu deschis si un nemernic tot iti intra pe geam noaptea te unge cu lubrifiant si ti-o face ca la carte, ia inchide tu geamu cand te culci si nu or sa mai ai probleme cu albusul dintre buci.

| annonim677 a răspuns:

Ai 20 de ani si ao degraba... In loc sa te duci direct la un medic specialist stai sa intrebi pustani pe TPU doamna "neuronată".

| annonim677 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu mai indrepti banane cu fundul stiu ca ti se pare foarte tare sa faci asta si sa iei si bani dar opreste-te ca nu mai poti te-ai rablagit dai si in boli naibi, eu zic sa ii pui pe arabi si turci aia care ti-au tras-o sa iti plateasca pagubele de ti le-au facut ca nu e corect ce fac ei, succes happy