| siminasimi a întrebat:

Am o problema, desi cred ca imi fac griji inutile, as vrea sa va cer si voua sfatul.Am avut ultimul contact sexual pe 25 martie 2014, nu a ejaculat in mine.Inainte de acest contact si pana in prezent menstruatia mea este maronie si foarte putina.Care ar putea fi cauzele? Pe net scrie ca poate fi si vorba de sarcina, dar nu ar fi trebuit sa se vada pana acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poate fi vorba de o sarcină, având în vedere că au trecut 7 luni de atunci şi NU mai putem discuta de "ciclu peste sarcină"!

Cel mai probabil, este vorba de o DEREGLARE hormonală, sau o infecţie genitală/vaginită, ori unele afecţiuni patologice ale organelor reproductive ( chist ovarian, ovare polichistice, etc. )!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va recomanda analize hormonale pentru a determina dozajul sanguin şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - mai ales dacă au existat şi întârzieri menstruale - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil o infectie genitala luata prin contactul sexual neprotejat. daca era sarcina, ai fi simtit copilul miscand.

| Emilian65 a răspuns:

Din martie 2014 si pana acum, burtica ta trebuia sa fie mare si sa ai tot felul de simptome de sarcina.

| Lariiiiiiii a răspuns:

Griji inutilewinking

| Mădălllinna a răspuns:

Exista posibilitatea si de o infectie, nu neaparat o sarcina, dar totusi ar trebui sa consuti un medic happy Multa sanatate.