| DarkSecret a întrebat:

Am o problema mareee, prietenei mele cele mai bune ii place de acelasi baiat ca si mie, ea nu stie ca si eu il plac, si daca i-asi spune s-ar supara, pentru ca s-a despartit de curand de un baiat pe care il iubea extrem de mult, dar nu asta e problema cea mai mare, ea vrea ca eu sa o combin cu acel baiat (care e mai mare cu un an ca noi), eu cred ca e vrea doar sa profite de el pentru a putea uita de fostul, nu stiu ce sa fac, ea vorbeste mereu cu acel baiat si ma face foarte geloasa dar nu pot lasa asta sa se vada. Si nici macar nu stiu daca ne place acel baiat, sau daca are vreo prietena, el nu este din aceeasi localitate ca noi, el face doar scoala aici. Eu am impresia ca el o uraste pe prietena mea, pentru ca un coleg de al lui care a fost cu ea a spus niste lucruri groaznice despre ea, iar el crede acele lucruri, iar eu i-am spus ca nu e chiar asa, si a fost un pic cam rece cand a auzit acele lucruri spuse de mine si ma evitat, pana in acel moment el se uita mereu spre mine si prietena mea dar nu stiam la care se uita pentru ca stateam mereu foarte aproape una de alta, m-am indepartat de ea sa vad daca se uita la mine dar ziceai ca i-a facut cineva ceva si nu se mai uita deloc in directia noastra, dar cand ma apropiam de prietena mea el se uita mereu si asta e enervant, si eu nu cred ca pot sa ma duc sa ii spun cea ce simt, mi-e frica ca o sa ma respinga cu severitate si asta ma sperie dar nici nu pot astepta un "fel de raspuns" de la el, e o situatie complicata, dar mie chiar imi place de el, e simpatic si dragut, de asemenea e si sensibil, iar eu sunt mai dura si mi-e frica sa vorbesc cu el, mereu am inpresia ca va plange sau ca se va sparge atunci cand vorbesc cu el, pare atat de fragil, iar eu n-am experienta in asa ceva...VA ROG putin ajutor, Scuze ca am scris asa multsad

3 răspunsuri:
| Amidepsi a răspuns:

Hm...poate ca atunci cand se uita la amandoua va compara.Cine stie ce e in mintea baietilor? sillyOricum, poti fie sa sa astepti sa vezi ce se intampla si atunci sunt 3 posibilitati:
1.Baiatul o alege pe prietena ta si tu ramai cu inima franta+o sa te indepartezi si de prietena ta.Mie greu sa cred ca vei suporta sa ii vezi impreuna.
2.Baiatul te alege pe tine iar prietena ta o sa se considere tradata, tradata si injunghiata pe la spate.(Nu cred ca vrei asta)
3.Baiatul va ignora si lucrurile revin la normal intr-un final.
Dar daca vorbesti cu prietena ta in mod delicat si lamuriti cumva problema. Evita sa ii faci vreun repros si ai grija sa nu incepeti o cearta.Nu pot sa prevad cum va decurge discutia dar daca e din inima pot sa iti spun ca va fi in regula.Bafta!happy

| xPitic a răspuns:

Buna:* Spune-i prietenei tale ce simti pentru acel baiat...pana la urma si tu ai dreptul sa placi pe cineva si asta e daca iti place tocmai de baiatul pe care il place si ea.Si tu ai acelasi drepturi ca si ea,acum nu vei sacrifica tot pentru ca ea sa nu se simta tradata. Daca tu te sacrifici cum te vei simti? Si vorbesti cu acel baiat,pana la urma ai ceva de pierdut? Vorbesti pur si simplu, vezi cum vorbeste, ce crede si el.si daca va fi, va fi. Daca nu, nu.Prietena ta va trebui sa inteleaga lucrul asta.Asta-i viatastraight face! te.am pupat.

| DarkSecret explică:

Raspunsurile voastre sunt oarecum bune, dar mie mai frica ca de moarte imi este de singuratate, nu stiu sa ma fac placuta si am incercat de multe ori, aceste doua persoane au vorbit cu mine si s-au comportat frumos, imi este teama sa nu imi pierd prietena si nici pe el nu vreau sa il fac sa ma ignore total. E primul baiat din lume care a observat ca exista si imi spune pe nume, nu e ca ceilalti. Nu am nici o idee ce ar trebui sa fac.