| denisaiuliana12 a întrebat:

Am o problema...
Mi-a întârziat menstruația aproximativ o sa săptămâna jumate. Burta mea s-a mărit un pic si a început sa fie mai tare ca de obicei.
Am făcut-o cu iubitul meu fără prezervativ, dar Menționez ca nu... in mine. Am făcut un test de sarcina a 3-a zi după ce am făcut-o fără dar a ieșit negativ. Am mai așteptat o luna pana când trebuia sa imi vina menstruația, mi-a întârziat așa ca am mai făcut un test dar tot negativ a ieșit... nu pot sa zic ca am pofte, grețuri și alte chestii de genul, dar mi-e frica, nu știu ce sa cred. credeți ca sunt șanse sa fiu însărcinată chiar dacă testele au ieșit negative amândouă?.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in cazul in care in urma actului sexuala amintit s-ar fi produs fecundarea ovulului si ar fi rezultat o sarcina care sa se fi instyalat in uter in acest moment acea sarcina ar avea INCA DEOCAMDATA o marime MICROSCOPICA, sau altfel spus NU ar apare absolut nicio modificare nici a formei si nici a aspectului corpului tau.
Sarcina se poate forma NUMAI/DOAR in cazul in care in mod absolut sigur ajunge sperma in vagin si cel mai IMPORTANT aspect sau conditie obligatorie de indeplint este aceea ca sexul sa fie intretinut in una dintre zilele perioadei fertile a ciclului menstrual.
In cazul tau se pare ca ciclul menstrual este NEREGULAT si din acest motiv NU porneste menstruatia fiindca actualul ciclu este programat hormonal sa aiba aceasta lungime mult mai mare in raport cu alte cicluri anterioare. Primul test de sarcina cel care a fost efectuat imediat dupa actul sexual amintit (la 3 zile dupa). a fost facut ABSOLUT INUTIL fiindca chiar si testerul de sarcina cel mai EXTRA/SUPER/MEGA SENSIBIL poate fi efectuat NUMAI dupa ce au trecut minim 14 zile de la sex si se va lua si in acel caz in considerare NUMAI/DOAR rezultatul care este POZITIV. Orice rezultat care este NEGATIV dar a fost obtinut in urma unui test de sarcina efectuat inainte de trecerea a celor MINIM 21 de zile de la ultimul act sexual, in proportie de peste 80-90% este gresit fiind de fapt FALS NEGATIV. Rezultatul celui de al 2-lea test care a fost efectuat dupa cum ai afirmat : ""Am mai așteptat o luna pana când trebuia sa imi vina menstruația, mi-a întârziat așa ca am mai făcut un test dar tot negativ a ieșit..."" poate fi considerat a fiind VALABIL, VALID si CORECT fiindca a fost efectuat dupa trecerea a circa 30 de zile fata de data la care a fost intretinut sexul amintit. Din explicatia ta rezulta ca sexul a fost intretinut cu circa o luna inainte de data la care ar fi urmat sa inceapa menstruatia urmatoare, sau altfel spus, se pare ca a fost intretinut imediat dupa ce s-a terminat ultima menstruatie. Ceea ce explica si motivul potrivit caruia NU s-a putut forma o sarcina in aceste conditii. Ar fi bine/indicat sa te prezinti la o consultatie ginecologica fiindca ciclul tau menstrual este mult prea dereglat. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca si al doilea test de sarcina a iesit negativ, nu poti fi gravida.

| TistarKNL a răspuns:

Testele de sarcina sunt valide doar daca au trecut cel putin 5 zile de la data la care trebuia sa iti vina menstruatia. Deci primul test putea sa iti arate orice, ca nu conteaza.
Mai fa-ti un test si vezi ce se intampla si grabeste-te!