| Roxandra17 a întrebat:

Am o problema si as avea nevoie de niste sfaturi. Recent mi-am facut o analiza din urina si mi-a iesit ca am infectie cu Proteus Mirabilis. Mi s-a prescris un tratament de 10 zile ci antibiotice. In timpul acesta si dupa cele 10 zile pot intretine relatii sexuale, cu prezervativ bineinteles? O prietena dupa ce a luat antibiotice si a facut sex, a primit Candida de aia intreb. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MgdDroopy a răspuns:

Buna. Prietena ta a primit candida de la partener sau a facut de la antibiotice. Candida se dezvolta in vagin, iar infectiile urinare in tractul urinar. Trebuie ca iei si un alt medicament ca protectie. DOAR recomandat de medic.
daca in timpul infectiilor urinare ai contacte sexuale neprotejate si partenerul va fi infectat. Din acest motiv, ambii parteneri trebuie sa se trateze simultan. In caz contrar, infectia nu se vindeca."
Eu zic sa va abțineți si sa va tratati corespunzator.
Nu este obligatoriu sa aiba si el, dar e bine sa faca un control pentru a nu te imbolnavi iar. Iar sexul nu cred ca o sa fie prea placut avand asa ceva.

5 răspunsuri:
| LadyLilith a răspuns:

Da, normal ca poti sa intretii relatii sexuale. Insa numai cu prezervativ, sa nu infectezi si partenerul. Nu are legatura tratamentul cu antibiotice cu viata sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti intretine relatii sexuale fara nicio restrictie insa cu conditia de a folosi prezervativul pentru a nu-i transmite partenerului infectia.Partenerul tau de viata si-a facut analizele pentru a fi convins ca nu este si el infectat? Tratamentul nu afecteaza cu nimic calitatea sexului, cat despre candidoza se poate instala doar in anumite conditii.

| Goete a răspuns:

Dupa.vindecare spala-te in vagin cu apa cu bicarbonat, mai ales dupa relatiile sexuale. Sotia mea facea mereu infectii urinare si un prieten

| Goete a răspuns:

Medic naturist ne-a recomandat asta... de atunci nu a mai avut probleme niciodata. Gasesti informatii pe internet

| Lawliet14 a răspuns:

Intreaba un doctor cel mai bine! Si explica-i si lui situatia.