| Dinu_Gabriela_1992 a întrebat:

Am o problena. Nu am luat pastilele anticonceptionale 3 zile la rand deoarece am fost plecata si am uitat sa le iau cu mine. Folia abea am inceput-o(3 pastile am luat din ea) ce pot face? Le continui normal fara cele 3 pastile uitate?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai uitat doua sau mai multe pastile anticoncepţionale : •continua sa iei restul pastilelor in mod normal
•renunta la restul pastilelor uitate
•utiliteaza/foloseste o metoda contraceptiva suplimentara in urmatoarele 7 zile (in cazul intretinerii de contacte sexuale)
•daca ai avut/intretinut contact sexual neprotejat in ultimele 7 zile s-ar putea sa ai nevoie de contracepţie de urgenta. In acest caz, in mod obligatoriu cere sfatul/consulta medicul ginecolog care ti-a prescris AC!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bine ca nu ai uitat capul pe pernă, ăla l ai cărat după tine? Cum poti uita asa ceva, ce alte griji ai? Sigur ai fost la mare, alea sint ca antibioticele, trebuie luate la oră fixă, uiti sa le i ei nu i si m ai fac efectul, alea nu sint bobboane, le i ei cind i ti aduci aminte, si te culci cu toti, si ai vrea sa nici nu ramîi insarcinată. Asta e, tu stii acum cum o scoti la capăt.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai uitat doua sau mai multe pastileanticoncepţionale : •continua sa iei restul pastilelor in mod normal
•renunta la restul pastilelor uitate
•utiliteaza/foloseste o metoda contraceptiva suplimentara in urmatoarele 7 zile (in cazul intretinerii de contacte sexuale)
•daca ai avut/intretinut contact sexual neprotejat in ultimele 7 zile s-ar putea sa ai nevoie de contracepţie de urgenta. In acest caz, in mod obligatoriu cere sfatul/consulta medicul ginecolog care ti-a prescris AC!

| Jullykss a răspuns:

Bună.Numeri încă 3 pastile întregi și după aceea o iei pe a 4.

| Dinu_Gabriela_1992 explică:

Multumesc frumos...problema e ca mi-a venit sad si abia mi s-a terminat acum 4-5 zile. O fi de la "pauza" de AC?

| Dinu_Gabriela_1992 explică:

Draga CristiBucuresti..pentru informatia ta a trebuit sa raman la cineva impreuna cu iubitul meu ( da, am un iubit de ceva timp si ne gandim la lucruri foarte serioase, nu ma culc cu toti cum zici tu) din motive care nu sunt obligata sa ti le zic. Fii sigur ca daca stiam ca raman peste noapte, sau ca stau atatea nopti le luam cu mine, dar din moment ce nu am stiut... data viitoare nu mai vorbi in necunostinta de cauza. O seara frumoasa in continuare!

| Dinu_Gabriela_1992 explică:

Si inca ceva Cristi, nu am fost ls mare.