| iulianaiilli a întrebat:

Am o relație de 2 ani, iar în acest timp eu nu am întreținut relații sexuale cu prietenul meu, cu toate că eu am 18 ani și el 19. Relația noastră merge bine, ne iubim mult și sunt fericita că a acceptat alegerea mea până acum. Erau momente când chiar aveam ocazia sa facem asta, doar ca eu nu vreau să fac. Și a înțeles, bine, vorbim foarte deschis despre toate problemele, vorbim și despre asta, însă acum parcă îl văd mai schimbat, îmi mai spune când o să facem și noi asta că e normal că nu știu ce. Eu știu foarte bine ce vreau și pur și simplu nu am nici o satisfacție și nici o dorință în a face asta, iar dacă aș lua decizia să o fac as face-o doar pentru el, pentru ca îl iubesc. Numai ca eu consider că e un pas important din viața mea și până la urmă dacă mă iubește ar trebui să accepte. Eu nu vreau să îl pierd sau sa îl fac să se depărteze de mine din această cauză. Dacă mă puteți ajuta cu câteva sfaturi, mulțumesc frumos

13 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Dupa atatea refuzuri il vei pierde si ai sa plangi dupa el.

| pufulescu a răspuns:

Nu este normal ce faci, la varsta ta. Subliniez, la varsta ta! Daca erai undeva la 15 16 ani era absolut ok.
Atunci de ce mai spui ca ai prieten, de ce nu-l consideri un amic cu care iesi la un suc si barfa? Eu unul n-as concepe nici sa aud de iubire la varsta majora fara contact fizic. Poate vorbesc aiurea, nu stiu cum este relatia voastra si poate el mai frecventeaza si alte fete. Oricum, ai sa-l pierzi curand daca continui asa din moment ce a inceput sa aduca vorba din ce in ce mai des.

| iulianaiilli explică (pentru pufulescu):

Nu. Siguranța este certă, el nu frecventează și alte fete. Doar ca put și simplu, eu nu simt deloc nevoia sa fac asta, nu mă atrage cu nimic.si repet, dacă aș fi hotărâtă să o fac aș face-o doar pentru el că îl iubesc, însă nu mi se pare normal, pana la urmă e un moment special în viața, trebuie gândită treaba. Iar eu dacă aș face asta doar din dragoste pentru el, și el m-ar aștepta dacă mă iubește. Asta e concepția mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Docrtina religioasă şi puterea ei asupra încuiaţilor.
Nu mai amesteca relaţia ta\sexul\puritatea cu religia şi o să fie ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ca virgina traiesti adeseori stresul ori tensiunea de a fi presata de partener pentru inceperea vietii sexuale. In loc ca virginitatea ta sa fie apreciata iar celelalte calitati ale tale sa defineasca relatia de cuplu, subiectul sexualitatii tale devine un motiv de incordare si de jena.
E teama de a nu piarde persoana draga, poate fi un moment bun pentru a pune capat acestei relatii. Sexul ar trebui sa fie expresia iubirii – nu ceva pe care o persoana se simte obligata sa o faca. Daca partenerul te iubeste nu ar pune presiune pe tine daca tu nu vrei sau nu se simti pregătită.
Trupul trebuie cinstit ca templu al Duhului Sfânt: "Sau nu ştiţi că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-l aveţi de la Dumnezeu şi că voi nu sunteţi ai voştri? Căci aţi fost cumpăraţi cu preţ! Slăviţi, dar, pe Dumnezeu în trupul vostru şi în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu". (I Corinteni 6:19-29) În momentul botezului prin care devenim creştini, Duhul Sfânt se sălăşluieşte în trupurile cu care ne naştem.

| BadAngel3 a răspuns:

Daca tot aduce asta in discutie, inseamna ca s-a saturat sa te astepte. Hormonii topaie in el. E normal. Acum, in legatura cu tine ce sa zic...e un lucru placut sa vrei sa ramai fecioara pana in noaptea nuntii. Asa te si asiguri ca cel pe care-l ai langa tine, chiar te iubeste. Nu trebuie sa o faci doar pentru ca spune el asta. Daca nu vrei, nu o faci. Punct. Dupa o sa regreti.

| Adriancr77 a răspuns:

Ma crezi ca in aceasta situatie sunt si eu? la fel e in relatia mea ...am asteptat-o pana acum dar nu stiu ma gandeam poate e din vina mea si chiar credeam ca suntem singuriii cu ptoblema asta dar acum m-am mai linistit! happy deci vreau si eu un raspuns pentru ca practic gandesti ca prietena mea....de ce nu simtiti nevoia? nu va atrage prietenul? va este frica ca o sa va doara si chestii din astea? sau nu aveti incredere?

| iulianaiilli explică (pentru Adriancr77):

Principalul motiv pentru care eu nu vreau să fac asta este: eu sunt o fată credincioasă, mă duc la biserică și nu e normal sa fac asta de acum. Teoretic. Dar practic până acum sunt mulțumită că m-a ajutat Dumnezeu că nu am cedat tentației. Deci la prietena ta, tu o cunoști mai bine, prietenul meu știe că acesta e principalul motiv, mie nu îmi e teamă de durere sau cum spui tu. Într-adevăr, pentru tinerii din ziua de azi e un lucru normal, însă eu nu pot să mă gândesc că nu o să mai fiu curată din punctul asta de vedere. Și dacă spun că e asta cu religia, nu, nu sunt de alta religie, tot ortodoxă, doar că eumereu mi-am dorit să fiu curată până la căsătorie, doar că, din punctul tău de vedere, te-ai despărți de prietena ta din cauza asta?

| RoDanny a răspuns (pentru iulianaiilli):

Bunica mea a fost si este foarte credincioasa si ea a facut copil la 16 ani happy si un e vorba ca atunci era alte timpuri asa ca nu are nic o treaba credinta deoarece Dumnezeu nu se supara daca intretii relatii pentru ca el a inventat asta pana la urma happy

| Doub a răspuns (pentru iulianaiilli):

Hm, i-ai spus şi lui asta?

| Adriancr77 a răspuns:

Iulianaii ....relatia mea cu fata asta e de cand ea avea 16 eu 17 iar acum eu am 20...deci 3 ani...si a fost foarte greu la inceput sa ma obisnuiesc cu ideea ca mai am de asteptat...ea nu e ca time adica in noaptea nuntii doar ca vrea sa fie totul perfect si simte un pic de teama ca daca ai ei siar da seama ar fi dezamagiti ceea ce nu cred pentru ca relatia noastra merge foarte bine de 3 ani incoace si ai ei au prins incredere in mine dar are ea o teama asa....si nu nu m-as desparti de ea acum dupa atat timp petrecut impreuna si crede-ma ca parca mai tare ma ambitioneaza atunci cand stiu ca in curand o sa se intample si o apreciez in primul rand pentru taria ei si ca nu e ca celelalte fete si nu se lasa influentata...as fi putut sa o presez sau sa fiu nesimtit si sa ii fac faza aia urata ca "daca ma iubesti" o faci sau din astea dar nu am reusit de am inteles-o si stiu ca pentru ea e ceva foarte important si vreau sa se simt ea pregatita! si nu baga in seama rautatile altora ca ei nu au sa inteleaga si ii cred ca si eu am inteles dar greu tare si dupa lungi discutii! daca chiar are ganduri serioase cu tine o sa te inteleaga intr-un final si o sa ramana langa tine o sa vezi!

| MyhayClaudiu a răspuns:

Vrea doar sa faca xxx cu tine!
Nu te lasa pacalita lupta pana in ultima clipa sa-l ti langa tine.

| BogdaniTsu a răspuns:

Cum şi iubirea e importantă într-o relaţie la fel de important e si sexul. La aceşti 18 ani nu ar mai fi un păcat să îţi începi viaţa sexuală cu băiatul pe care îl iubeşti şi care te iubeşte!
Dacă nu vei putea face asta s-ar putea să te înşele ori să se despartă de tine.