| Nextone a întrebat:

Buna,am o relatie de 6 luni, eu 21 de ani el 31. El este intr-o organizatie de voluntariat, are o trupa de muzica si este destul de des plecat.Eu inainte eram foarte geloasa,dar acum de cand sunt cu el nici nu imi mai expun punctul de vedere de teama sa nu zic ceva gresit,nici crize de gelozie nu mai fac (asta ma gandesc ca e un lucru bun).Ce se intampla cu mine? Eu eram destul de vorbareata si glumeata.El imi reprosaza mereu ca nu vorbesc mai mult,ca ii plac femeile cu initiativa si chestii de genu,eu eram exact asa in fosta relatie,dar cu el nu pot. Oare de ce? Acum sunt membru aspirant in clubul de voluntariat, respectiv intr-o perioada de proba,m-a atras mult ceea ce fac ei,imi place sa ma implic doar ca ma inhiba iubitul meu, mi-e teama sa vorbesc cand e el in preajma si mai ales mi-e teama sa vorbesc in public.Am idei,initiativa, dar mi-e teama sa le impartasesc cu ceilalti sau mai bine zis cu persoanele mai noi.

10 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Te inhiba diferenta de varsta. Da, diferenta este destul de mare. Ma gandesc ca tu il vezi o persoana mult mai implicata si matura, iti e frica ca nu iti va iesi cum ii iese lui. Totusi incearca. N-ai nimic de pierdut.
Tu erai glumeata, draguta, gingasa, te stiu de mult de pe siteul asta. Chiar ne dadeam sfaturi reciproc.
Doar asta de "strica"(sa spun asa) cel mai probabil te gandesti ca el este mai mare si daca spui ceva gresit te taxeaza imediat ( cu critici, vorbe, certuri ).

| Nextone explică (pentru Ririru):

Da exact asta simt, el este genul care observa imediat orice vorba, orice exprimare de a mea si mereu trebuie sa ma controlez, nu ma pot simti in largul meu.Eu mi-am schimbat total mediu de cand sunt cu el, alta lume, alti prieteni, viata mea de acum 6 luni nu mai exista, deoarece prietenii m-au respins din cauza acestei relatii... oare sa vorbesc cu el si sa ii spun ce simt?

| Ririru a răspuns (pentru Nextone):

Ar fi bine sa vorbesti, asta doar daca crezi ca te-ar asculta si intelege. Si eu sunt la fel ca tine, mi-e putin rusine sa nu o dau in bara de fata cu prietenul meu.Deci, daca crezi ca te-ar asculta, da-i inainte, daca nu chiar nu stu ce sa zic.

| Nextone explică (pentru Ririru):

I-am spus ca mi-e teama sa nu imi bage de vina cu ceva si din acest motiv sunt mai retrasa si a zis ca decat sa ma gandesc la prostii mai bine ma gandesc la ceva constructiv pentru relatie...

| Ririru a răspuns (pentru Nextone):

Explica-i ca asa esti tu, pur si simplu esti femeie, este normal sa gandesti asa, pur si simplu il iubesti si vrei sa-l faci mandru, dar mai ales ca nu iti place sa fii criticata. Nu poate sa te judece pentru ce simti, este ce simti tu, ar trebui sa respecte asta sau daca nu respecta macar sa te asculte si sa nu te mai faca sa te simti prost.

| ywar a răspuns:

Du-te la un curs de Public Speaking si te vei deschide foarte mult si iti va ad curaj si incredere in tine. Cat despre gelozia ta... las-o celor slabi si neincrezatori si care cred ca dragostea e un jug si nu ceva liber. Ai grija de sufletul tau.

| Alcyon a răspuns:

Hm, nu suna prea bine. Inseamna ca intre voi nu exista o comunicare deschisa si e posibil sa nu fiti nici foarte compatibili. Sunt multe aspecte aici: faptul ca e mult mai mare ca tine, ca are o trupa (probabil ca sunt si multe fete in jurul lui, deci simte ca are de unde alege), ca e mai tot timpul plecat, prin urmare nu puteti sa va sudati cum trebuie relatia si sa va cunoasteti mai bine. O femeie are nevoie de un om care sa-i dea incredere in ea, nu de unul care s-o critice tot timpul. Daca nu te place asa cum esti, inseamna ca nu e barbatul potrivit... so keep looking.

| Mussette a răspuns:

Sunt 10 ani intre voi. Te inhiba diferenta de varsta. Presupun ca nu-i o fire slaba, usor de dominat si acest lucru te face pe tine sa devi fara cuvant, desi ai initiativa. Fi stapana pe tine si expuneti ideile.
Cat despre gelozie, mai bine ca ai lasat-o de-o parte. Gelozia strica intotdeauna. Increderea e de baza. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta de varsta dintre voi e mare si contribuie la inhibitia ta. Presupun ca baiatul tau este genul de conducator innascut (cam asa se citeste printre randuri) si nu te simti inca foarte bine in noul mediu. Nu-ti face griji, o sa te integrezi cu timpul.

| sweetangels a răspuns:

Stiu f bine ce zici, am avut si relatii cu barbati mai mari decat mine iar motivul pentru care am decis sa o rup de cativa a fost ca eram amandoi caractere puternice, colerici, de multe ori orgoliosi si mereu iesea scandal pentru ca intotdeauna intr-o relatie unul trebuie sa cedeze si niciunul din noi nu vroia...decat sa imi reprim comportamentul si sa devin ceea ce nu sunt, mai bine inchei povestea de amor si ramanem friends. Cred ca in situatia voastra el se cam impune in fata ta (varsta, comportament, experienta) si chestia asta nu e ok, risti sa ajungi depresiva. Stii cum se spune 'in spatele fiecarui barbat de succes se afla o femeie puternica' (daca crezi ca esti o fire mai supusa si ai ficat sa treci peste orice si sa iti anulezi personalitatea, relatia va merge datorita eforturilor tale care le faci sa fie bine) Eu nu as accepta si mi-as cauta omul potrivit pentru ca nu cred ca sunteti caractere compatibile sincer...