| florynnaa a întrebat:

am o sora(prietena), care nu stiu daca e chiar asa de buna prietenasad. ea inainte a fost sora cu o alta fata, si s-au despartit din a mai fi surori, si acum ea mi-a cerut sa fiu sora cu ea.am acceptat, dar acum ea iar s-a facut sora cu aceea.Si m-a deranjat.adica nu mi-a spus daca sunt si eu de acord ca ea sa se impace iar cu aaceea.asa...noi am planuit sa mergem la film, cu inca un alt grup mik de prieteni, si eu chiarr in acea zi a trebuit sa plec la verisoara mea.si nu am mai putut anunta.asa ca ei,"prietenii"happys-au dus fara mine.si cand am venit eu si am spus "hai sa mergem la film " ei au sp:"noi am fost ieri si nu mai putem merge azi"m-a enervat asa de tare cand am auzit. x(angryangryangryangryXsi pedeasupra soramea, se mai lauda "vai ce fain a fost. m-a suparat ft taream sp'trebuia sa-mi spui ca te duci, poate puteam sa fac ceva si sa vin si eu"(ea nu are nr me de tel, ci al mamei" "puteai sa o suni pe mama macar, sau cel mai bine sa nu te duci"
eu cred ca ea daca era o prietena (sora )adevarata nu se ducea fara mine. voi nu credeti asta?
si m-am gandit ca poate ar fi mai bine sa ma despart din a mai fi sora cu ea, si sa ramanem doar prietene. dar mi-e ft greu.cryingce sa fac? fundita

11 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Dacă tu eşti prietenă cu o persoană asta nu înseamnă că ea nu poate respira fără tine. Din punctul meu de vedere nu ai de ce să te enervezi, doar nu vroaii să te aştepte n oameni pe tine. Nu eşti centrul tuturor lucrurilor şi e normal ca ei să se distreze, să se uite la un film fără tine. Tu ai plecat, păi de ce nu ai anunţat-o tu? Sunteţi prietene dar asta nu înseamnă că trebuie să mergeţi numai împreună. Ea poate să meargă unde vrea. Nu depinde de tine. Încearcă să înţelegi asta! Baftă!

| un copil:x a răspuns:

Ce sa faci? Sa te maturizezi mai fetitolaughing

| SweetLikeaLemon a răspuns:

Sora? Doamneee...bai, numesti un prieten frate sau o prietena sora dupa mult timp in care ajungi sa il/o iubesti (ca amic/a) si sa te iubeasca atat de mult incat va puteti considera surori sau frati! Nu poti sa te duci la cineva cu care abia te-ai imprietenit si sa-i zici " vrei sa fim surori? "!

| zalisa a răspuns:

Ești egoistă.
Mai lasă-le să respire și poate atunci vor face mai multe lucruri cu tine.

| TraficDeMentosane a răspuns:

Nici eu n'am mai auzith de asa ceva. [ raised eyebrows ] Dar totusi uh cati ani ai? thinking

| kennyisdead a răspuns:

Aveti maxim 12 ani. Maturizati-va, discutati si ajungeti singure la o concluzie

| FataTPUpunctRo a răspuns:

Trebuie sa existe 3-4 ani sau chiar mai mult pentru a fi surori... iar in legatura cu filmu. nu trebuia sa se laude dar nu era neapara sa nu mearga pentru ca nu ai fost tu. Si in legatura cu "sora" cealalta... nu trebuia sa-ti ceara voie D:

Si cum tiam mai zis trebuia sa creasca prietenia voastra ca sa fiti "surori"winking

| Thunder a răspuns:

Eu nu stiu ce moda e asta cu surori, frati thinking Cand eram eu mai mic si mai prost nu am auzit de asa ceva. Tot ceea ce faceti voi in ziua de azi sunt tampenii, daca ai un prieten il pretuiesti nu ti-l schimbi de pe o zi pe alta ca o haina. Cum decurg treburile astea la voi? Aveti un ritual? Poate ei nu mai voiau sa mearga a doua zi la film ca unii nu mai avea bani, poate altii aveau treaba pe la verisori. Prietenii adevarati nu tii faci asa ca sa vada ceilalti ca tu esti cool si esti prietena cu fata cea mai frumoasa din scoala. Vedeti daca aveti ceva in comun, ganditi la fel, aveti aceleasi interese.

| Pijamale a răspuns:

Dumnezeule mare rolling eyes

| BunaaHaiPa a răspuns:

E chiar aiurea ce ai zis aicistraight face cum frate sa faca absolut totul cu tine...mai ramane...mrglaughing am si eu o foarte buna prietena petrecem mult timp impreuna dar nu asa, adica pe mine nu ma prea lasa ai mei sa plec prin parc sau altundeva mereu de cate ori merge ea, si nu ma supar adica are si ea viata ei nu suntem lipite sa facem totul, absolut totul impreunathinking o prietenie nu inseamna sa petreceti 24 din 24 impreuna

O prietenie se bazeaza pe incredere reciproca, respect si iubire!happy

sper ca m-am facut inteleasathinking

| Alexandra_9396 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa vorbesti cu ea mai intai ca sa puteti clarifica situatia si apoi vei stii ce ai de facut.