| oviatanoua a întrebat:

Am sa va spun povestea mea, pentru a ma descarca si a cere niste sfaturi!
In urma cu 2 ani, 7 luni si 3 saptamani am cunoscut un baiat. Pe atunci aveam eu aproximativ 15 ani iar el 16. Relatia noastra inca este actuala si azi. Cu bune si cu rele am fost impreuna. Ideea e ca in aceasta relatie nu aveam libertate: baietii nu existau pentru mine (nici macar verisori), cu unele fete nu aveam voie sa vorbesc, nu puteam sa ies din casa fara sa ma vad cu el, la rude nu aveam voie, fete la mine acasa nu aveau voie sa vina, ma imbracam cum zicea el....etc. M-am tinut de ele in tot acest timp cu mici scapari pentru ca e greu sa ai o viata asa. El de 7-8 luni ma asculta pe deplin.
Am fost fericita alaturi de el, chiar daca am suferit mult, chiar daca am avut mai multe tentative de sinucidere din vina lui(acum sunt ok), chiar daca am renuntat si la familie pentru el. El a renuntat la scoala pentru mine, adica el avea cam aproximativ 200 de absente pe an si din cauza asta ne certam. Eu sunt o fata inteligenta, nu invat acasa dar prind din clasa si am medii mari, ma lauda profesori, dar el nu ma apreciaza(ma face tocilara).
Am avut situatii ciudate: vedeam amandoi "draci", simteam ca ne urmareste cineva, ne urmarea o cucuvea, seara a trecut o piatra in fata noastra rostogol...etc. Am dormit la el vreo 2 saptamani cand mama lui lucra pe schimb de noapte. Ne cunoastem familiile reciproc, familia lui ma apreciza, parintii mei acum sunt oarecum de acord cu el.
Din cauza unei tentative de sinucidere pe care am avut-o eu, s-a hotarat si el sa-si ia viata. A incercat sa se spanzure cu o esarfa, a cazut cu capul de tocul usi si l-a spart aproape de ochi. Ca printr-o minune s-a ridicat, a avut aer, si si-a dat esarfa jos. Am fost impreuna la spital si s-a facut bine. Toti stiu ca el s-a impiedicat de covor si a cazut, doar eu stiu adevarul care mi l-a spus cu mare greu fiindca mi-am dat seama ca ceva e putred la mijloc. In urma discutiilor mi-a spus ca in momentul sinucideri se gandea la mine si ca datorita mie s-a ridicat.
Avem impreuna multe amintiri foarte foarte frumoase. Chiar daca am plans amandoi mult, momentele de fericire ne faceau sa uitam de tot.
In urma cu o saptamana ne-am certat rau, atunci am vazut o alta fata a lui, si anume o persoana rea, care parea ca nu are suflet. Mi-a tras 4 palme, m-a strans de gat, treagea de mine, imi vorbea foarte urat. Pe suflet mi s-a pus o piatra, imaginea celor intamplate nu o pot uita. Si-a cerut iertare, l-am iertat, dar nu pot uita asa ceva! Intotdeauna zicea: "Decat sa dau in tine mai bine merg in alta camera", "Nu am sa te lovesc niciodata!"; am ramas dezamagita.
Eu vreau sa cant, vreau sa fiu libera, vreau sa afut lumea saraca, vreau sa adopt in copil in viitor; el nu are aceleasi planu ca si mine. Sunt obosita in urma acestei relati. As vrea ca sa-i punct, o sa-mi fie extrem de greu deoarece noi ne vedem de aproximativ 1 an si jumatate zilnic si sunt obisnuita cu el. Voi ce parere aveti? Merita sa mai lupt pentru aceasta relatie?

17 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Nu pot sa cred ca o fata de vârstă ta poate sa fie atât de fraiera. De la începutul relației ți-a arătat băiatul asta ca nu este un om lângă care sa traiesti, dar sa mai ttrăiești si fericita laughing. Spui ca ai fost fericita, dar ce ai avut tu nici nu se poate numi relație, ce mama ei de relație e aia in care îți interzice lucruri, te bate, vreți sa va sinucideți, te face tocilara, va urmăresc dracii si bufnitele. Este o mare prostie si nu înțeleg de ce ești inca cu el. Hai ca poate pe tine te-aș înțelege, ca il iubești poate, ca un mica fraiera, si poate tie frica sa pui punct, dar părinții tai unde su fost si ce au pazit? Chiar sunt orbi si nu observa ca relația asta îți face rau? Ce îți oferă el bun? Bătăi, sinucidere, faptul ca vrea sa te controleze ca un imbecil? O sa zici ca e gelos pe alti băieți, dar sa nu te lase sa îți vezi prietene si rude? Si tu il iubești? O relație serioasa se bazează perespect reciproc, respect chiar inaînainte de iubire! Gelozia e o tâmpenie, eu cred ca o relație frumoasa este atunci când partenerul este liber 100%, inclusiv sa te insele daca asta dorește...

| oviatanoua explică (pentru Purec):

Nu sunt fraiera, sunt o fata sensibila care a iubit cu adevarat! Faptul ca m-ai luat un pic in ras sa stii ca m-a afectat.

| Purec a răspuns (pentru oviatanoua):

"Nu sunt fraiera, sunt o fata sensibila care a iubit cu adevarat! Faptul ca m-ai luat un pic in ras sa stii ca m-a afectat."

Nu am vrut sa te iau in ras, chiar imi pare rau daca asta ai inteles din ceea ce ti-am scris. Am vrut doar sa fiu un pic "dir" ca sa intelegi ca este o PRIORITATE in vaita ta sa scapi de ratatul ala. Stiu ca te-aio obisnuit cu el, ca il iubesti, dar o sa vina si urmatorul, esti tanara nu ai 40 de ani.

| bogz a răspuns:

Femeie uita-l viata nu se traieste asa.Nu te mariti cu el de pe la varsta asta, exista oameni minunati pe undeva in lumea asta(eu de exemplu).O sa iti fie mai greu la inceput, dar dupa vei simti totul altfel.

| oviatanoua explică (pentru bogz):

Stiu ca nu se traieste asa. Eu sunt o fata cu simtul umorului, imi place sa fiu diferita de ceilalti; el era ca sa fiu o fata simpla, mult prea simpla.

| corbulalbrosu a răspuns:

Am citit cu atentie toata povestea ta. Raspunsul nu este decat unul.Dezrobeste-te.

| T0T a răspuns:

Nu stiu de ce nu mai e raspunsul meu aici dar cum spuneam sunteti 2 nebuni, va potriviti perfect.

| Emilian65 a răspuns:

Este foarte complicata relatia voastra, dar tu faci ce iti spune inima.

| LoveSleep a răspuns:

Oricât de mult aș vrea să zic să-l lași în pace, că nu așa trebuie să fie o relație, că dacă acum dă în tine în viitor o să te facă muci, nu pot.
Vă potriviți perfect. Iar pe tine, nu te deranjază. Dacă te deranja atitudinea lui te despărțeai de el.
Sinucidere? Stai să mă opresc din râs. Nu știu de ce am senzația că veți sfârși amândoi într-un mod nu prea plăcut. Probabil că tu ucisă de el, iar el spânzurat mai apoi. Acest deznodământ se potrivește ca o mănușă poveștii tale. Dar tu, copil naiv, vei fi fericită și împlinită. N-o să înțeleg niciodată de ce și nu ești singura, mai sunt o grămadă ca tine. Dar, asta e viața. Fiecare cu alegerile lui.

| Oana92 a răspuns:

Ai mai putin de 18 ani si pana la varsta asta ai fost tinuta sub control cam ca o sclava, ai incercat sa te sinucizi, ai luat bataie si ai fost facuta vinovata de o incercare de sinucidere. Si toate astea din cauza unui baiat! Nu ti se pare ca esti mult prea tanara pentru a trece prin astfel de drame?

Ai grija de viata ta, ca alta nu se stie daca mai ai! Pentru ce sa iti amarasti zilele langa un om ce categoric are probleme psihice serioase? Ce nu inteleg eu e faptul ca parintii tai nu reactioneaza la situatia asta. Imi e greu sa cred ca ei nu stiu de tentativele tale de sinucidere...

Sfatul meu e sa vorbesti cu parintii lui(daca sunt oameni normali) si sa le spui de incercarea lui de a se sinucide pentru ca ei sa ia masurile cuvenite. Apoi te sfatuiesc sa mergi si tu la un psiholog, pentru ca e clar ca si tu ai nevoie de putina indrumare. Si nu mai accepta ca cineva, indiferent de statutul lui in viata ta, sa te calce in picioare. Esti mult, mult prea tanara pentru asta! Iar la viata nu merita sa renunti pentru nimeni si nimic! Bafta!

| ywar a răspuns:

Ma eu cred ca voi sunteti emo, amandoi si mai cred ca nu ati mancat in viata voastra bataie asa, sa va ca.ti pe voi de frica. D-asta ati ajuns asa si sunteti ratati amandoi. Spui tu ca inveti bine si ca prinzi din zbor. Ce e prins din zbor nu e de durata. Ti-ai ratat viata si o sa iti para rau poate mai tarziu cand vei avea vreo 35 de ani. Ce sa iti spun? Ca sunt dezamagit ca tot mai multi tineri isi rateaza viitorul pentru niste episoade. Voi nu ati dat de greu si nu ati fost vreodata pusi intr-o situatie de a avea grija de cineva ori de a va lasa pe voi pentru celalalt. Din punctul meu de vedere sunteti niste haimanale amandoi, viitori ratati intr-o tara care isi numara "oualele". Stiu ca e dur dar asta-i adevarul. Du-te la Biserica, roaga-te pentru sufletul tau si fa ceva cu tine. Mi-e teama ca vei lua raspunsul meu ca un atac si de accea nu voi continua.

Răspuns utilizator avertizat
| djlukass a răspuns:

Un om cand are niste obiceiuri intotdeauna le va avea. Faptul ca a renuntat la scoala deja nu are un viitor va fi un simplu muncitor toata viata pe un salar mizer iar din cate observ tu doresti ceva mai mult de la viata. Faptul ca te-a lovit si nu o va mai face afla ca o va mai face, poate nu azi nu maine dar va veni ziua cand te va lovi de va fi vai si amar de tine. Daca el asa reactioneaza la nervi acum nu pot sa imi explic cum va reactiona atunci cand vor aparea alte probleme in care psihicu joaca un rol important, daca ai cedat psihic esti un om mort. Eu unu nu as tolera asa ceva din partea nimanui. Nu concep aceste izbucniri. Inteleg ca aveti multe in acest timp dar totodata nu se termina viata aici daca puneti capat relatiei. Aici sunt multe lucruri in joc, de exemplu cum va simtiti in aceasta relatie? va simtiti confortabil? Unde va vedeti in viitor peste 5 ani sa zicem? Ce isi doreste el sa fie pentru a-si castiga existenta. Ce iti doresti tu sa fii. Sunt multe lucruri care ti le pot insira. Totul depinde de voi cum comunicati cum reactionati la nervi si multe altele. Ce ai relatat tu in ultimele randuri denota ca relatia e pe sfarsite iar ca un sfat pe viitor orice invat are un dezvat. Acum totul se afla la voi, noi doar am putea sa va sfatuim eventual sau sa ne expunem o parere la ceea ce ai relatat tu.

| rock231girl a răspuns:

Fereasca providența

| FlorinIsc a răspuns:

Solutia cea mai buna este sa ii dai un simplu mesaj prin care sa ii spui ca totul intre voi s-a terminat si ca vrei sa ai o relatie cu un baiat care pune binele tau deasupra nevoilor personale, care te iubeste neconditionat si care nu e nebun de logat si internat in psihiatrie in cazul lui. Daca obiecteaza, cheama politia, sau protectia copilului daca inca esti minora si creeaza un ordin de restrictie. Daca il incalca, il bagi in inchisoare, ai terminat cu el si viata ta va atinge un apogeu cu fiecare zi ce trece, maiales daca spui ca esti o fata inteligenta la studii.

| milkaCappuccinca a răspuns:

Draga,ea, ai toata tineretea inainte ca sa cunosti oameni noi si frumosi, si de asemenea baieti cu altfel de caractere decit cel pe care il are actualul, poate chiar si baiatul potrivit. Am impresia ca relatia asta iti face mai mult rau decit bine, si sa stii ca e normal ca dupa o relatie lunga sa suferi, sa iti fie dor, dar uneori trebuie sa punem si punct nu pentru ca vrem, dar pentru ca e necesar. Esti inca o tinara adolescenta care a trecut prin multe dar nu stei viata destul. Ai timp sa intilnesti pe cineva care iti va permite sa fii asa cum iti place tie, asa cum esti tu de fapt, nu cum ar vrea el sa fii... Nu-ti pune lantul la git de pe acum. Toate ramin in urma, mai putin sentimentele si amintirile dar ai timp sa iti faci momente mult mai frumoase si mai placute! Bafta in orice decizie ai lua, desi sfatul meu este sa iti vezi de viata ta care ar putea deveni mult mai frumoasa!

| Neo7 a răspuns:

Nu fa greseala asta. Eu zic sa te desparti de el, daca el de acum da in tine, si sa zicem ca o sa aveti un viitor impreuna, ce o sa faca? O sa te bata si o sa te lase sa dormi afara pe preş? Dacă eşti desteapta, ai medii mari. de ce nu vrei să ajungi cineva în viata asta? Cum ti ar place, sa zica la stiri de tine ca ai muncit cu greu ca sa ajungi unde vei ajunge sau " un barbat din -- si a batut nevasta ca nu s a imbracat cum a zis el". Nu e ultimul baiat cu care vei fii, mai sunt 10000000 in lumea asta, si la un moment dat fiecare ne intalnim fericirea, si daca tu crezi ca el nu e cel cu care vrei sa ti faci un viitor, nu ti l face..viata e frumoasa, nu te lasa oprita de un baiat!