| Ankutza2394 a întrebat:

Am si eu doua intrebari destul de serioase!
1. De ce in timpul actului sexual, se umfla labiile mici? dupa un anumit timp(30 min -1h) dar nu tot timpul!
2.De ce apar usturimi in timpul actului sexual? tin sa mentionez ca am fost racita la burta acum o saptamana!
As dori sa aflu si parerile voastre pana cand o sa pot sa merg la un medic ginecoloc! va multumesc mult pentru atentia si timpul acordat! O seara frumoasa! happy

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este normal să ai inflamaţii/iritaţii/usturimi în timpul şi după actul sexual!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dacă folosiţi prezervativ, este posibil să ai ALERGIE la latex-ul din care este făcut prezervativul sad
Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, etc.

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare ( test de secreţie vaginală, etc. )!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Probabil ca ai o infectie, motiv pentru care trebuie mers la medic mai devreme decat ti-ai planificat. Iti recomand o pauza la sex.

| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Labiile se maresc in volum din cauza excitatiei, fiind foarte mare fluxul sangvin de la nivelul lor. Dar isi revin la dimensiunea dinainte de excitatie.
Usturimile in timpul contactului sexual nu sunt normale, mai exact niciun disconfort nu e firesc. Probabil ai o infectie, asa ca ai nevoie de un consult ginecologic. Daca este vorba despre asta, va avea nevoie si partenerul tau de tratament.

| madalynu26 a răspuns:

Labiile ti se umfla de la excitatie.dar usturimea poate fi din cauza nelubrifierii