| Annnonimm a întrebat:

Buna am si eu nevoie de un sfat.Am fost la medic unde mi-au fost prescrise pilule contraceptive numai ca mie imi e foarte frica sa le iau citind ce efecte negative au. Atat mama cat si prietenul imi spun ca sunt doar niste pastile si atat.Eu am anxietate si ma descurc destul de greu cu ea.
Dar daca nu iau pastilele se supara si mama si prietenul iar eu nu stiu cum sa fac sa impac pe toata lumea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Foloseste inelul contraceptiv NUVARING. " Dr. Ruxandra Dumitrescu ne-a făcut şi un scurt istoric al contracepţiei, punctând evoluţia către doze hormonale scăzute, odată cu găsirea de căi alternative de administrare. De exemplu, dacă la începuturile istoriei contracepţiei, doza de estrogeni era de 150 micrograme, azi există pilule eficiente cu doar 20 micrograme ori inelul vaginal ce descarcă 15 micrograme pe zi ". Trebuie subliniată şi salutată în mod special calea alternativă de administrare a medicamentelor, calea intravaginală, având maximum de eficienţă şi efecte secundare scăzute, datorită evitării segmentului gastric. În plus, este atenuat efectul hepatotoxic, prin evitarea pasajului hepatic, specific administrării orale. Inelul se introduce lunar in interiorul vaginului, oferind protectie impotriva sarcinilor nedorite, intocmai ca si con­traceptivele orale. Acesta contine o cantitate de hormoni ce se elibereaza treptat si sunt absorbiti prin mucoasa vaginala direct in circulatia sangvina, inhiband ovulatia. Expunerea la estrogeni este cu 50% mai mica fata de contraceptivele orale. Citeste articolul :http://www.csid.ro/......l-4666266/

| neutrino a răspuns:

Sperand ca ai simtul umorului, fie el si negru, pe ambii ii impaci oferindu-i mamei tale serviciile prietenului tau, si in acest fel scapi tu de anticonceptionale: daca le plac, sa le ia ei!

| Xpressurself a răspuns:

Acuma mama si prietenul tau fac ce vreau ei din tine. daca nu ai de gand sa faci copii cu prietenul tau, pe care tu l-ai ales, atunci de ce esti cu el? cauta un barbat caruia vrei sa-i daruiesti copii si nu te mai lasa controlata de mama ta. mama vrea asta, prietenul vrea asta dar ce vrei tu nu conteaza pentru tine? lasa-i sa stea amandoi bosumflati trei zile si trei nopti sa vezi cum le trece. in viata trebuie sa intelegi un lucru. cand iti urmezi vocea interioara, destinul, foarte multa lume se impotriveste pentru ca i-ai obisnuit sa le fii supusa. de aceea este greu sa faci ce simti tu ca e bine. insa daca persisti, daca faci eforturi sa faci ce stii tu cu adevarat ca e bine vei reisi si ceilalti se razgandesc spunand: pai m-am inselat, a stiut ea ceva ca uite ca acum a demonstrat-o si se vede ca are dreptate. asa sunt oamenii. toti. ti se opun si dupa ce reusesti vin dupa tine. de aceea esti anxioasa. ca esti la mana altoransi nu reusesti sa-ti implinesti visele. scapa din aceasta stransoare. se poate, sunt multi care vor sa te ajute. totul este pregatit pentru tine. doar fa pasii necesari.

| Xpressurself a răspuns (pentru Xpressurself):

Cand te aflii intr-o stare mai nasoala incepe sa dansezi. fa asta de fiecare data cand simti ca incepe sa se intample ceva de gen frica, nervozitate, nesiguranta, tristete. chiar si daca sunt altii in preajma atat timp ca nu esti la servici sau intr-o situatie nepotrivita, invata ritmuri de melodii si danseaza. sau daca nu poti atunci canta. dar sa fie melodii mai vesele si in special versurile. muzica populara este net superioara din acest pdv pentru ca nu are asa de multe versuri negative.
deci canta, danseaza sau canta si danseaza.

| Annnonimm explică (pentru Xpressurself):

El este baiatul cu care imi doreac un copil doar ca nu acum deoarece suntem.amandoi studenti si avem alte prioritati.ma deranjeaza insistentele de a lua aceste pastile dar eu stiu ca nu sunt apta sa le iau de aceea o sa caut alta metoda contraceptiva care sa nu fie bazata pe hormoni.cum ai spus si tu trebuie sa imi urmez vocea interioara.
multumesc de ajutor

| Xpressurself a răspuns (pentru Annnonimm):

Exista alte metode. spuneai ca ai fost la medic.ce trebuie sa stii despre medici e ca ei te ajuta doar daca pui intrebarea necesara. binenteles si daca medicul are suficienta experienta in domeniul in care ceri ajutor. tocmai de aceea medicii se specializeaza pe un anumit segment al medicinei pentru ca este foarte vast si doar daca te focalizezi pe ceva anume reusesti sa devii bun si cunoscut.
asadar trebuie sa stii ce sa ceri in primul rand. aici te ajuta foarte mult o deschidere si o discutie sincera despre ce anume urmaresti sa faci.
eu incercam sa ma las de fumat si s-a intamplat sa fiu in cabinetul unui medic. aceasta mi-a propus sa iau niste plasture cu nicotina insa stiam de la un prieten ca el luase si dupa cateva zile a inceput sa fumeze si mai mult decat fumase inainte. asa ca am spus: nu, si am argumentat cu ce spuneam inainte despre acel prieten. atunci, ea, doctorita mi-a recomandat o carte. am ramas uimit ca un medic imi recomanda o carte. insa a facut-o pentru ca a vazut ca vreau cu adevarat sa ma las de fumat si ca nu cred in "minunile" medicinei moderne. nu ca nu ar fi si astfel de descoperiri ci ca in acest caz este vorba de o industrie care incearca sa faca bani din fumat cu orce pret. si am citit cartea si m-am lasat de fumat.

allen carr - easy way to stop smocking

http://paulmelinte.com/in-sfarsit-nefumator-metoda-usoara-a-lui-allen-carr/

de aceea va trebui sa mergi din nou la un specialist de aceasta data si sa ceri sa fii ajutata in felul in care doresti si te simti confortabil. va trebui sa spui: Nu! nu vreau tratament cu hormoni. uite sunt anxioasa, nu ma simt bine sa fac asta si acest tratament nu este ceea ce vreau.
si vei vedea cum va scoate din tolba mosul alte daruri. daca ceri.
mai exista steriletul, metoda calendaristica, coitus interruptus daca prietenul tau nu preejaculeaza si esti sigura de asta. insa poti fi sigura? :)
da, trebuie sa-ti urmezi vocea interioara. de fapt acum asta faci :)
bafta

| Annnonimm explică (pentru Xpressurself):

Am incercat asta eu la primul control am cerut sterilet dar mi s-a spus ca nu se poate pentru ca nu am nascut pana acum, dar sunt convinsa sa mai incerc si la alti medici

| MalinaC a răspuns:

Eu invat la medicina, si ceea ce pot sa-ti spun ca daca medicul ta prescris atunci fa asa deci este o anumita cauza daca le-a prescris, si nu cauta pe internet sau din alte surse de informatii ca nu este bine ca nu stiu ce.