| cris116 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare daca am luat pastila a doua zi de ciclu cele 7 zile de pauza sunt protejata.si cand trec la al 2 blister trebuie sa ast 4 ore dupa ce iau pastila ca sa isi faca efectu.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti protejata in cele 7 zile de pauza. Nu trebuie sa astepti nimic, daca iei contraceptive esti protejata mereu. Prima cutie se incepe din prima zi de sangerare, apoi se continua administrarea 21 de zile. Se face pauza 7 zile (in care trebuie sa apara menstruatia) si apoi se incepe o noua cutie exact dupa 28 de zile de la prima (in aceeasi zi a saptamanii). Vei fi protejata din ziua in care iei prima pastila a primului blister si pana in ziua in care ar trebui sa reincepi un blister (si nu il mai incepi fiindca intrerupi pastilele). Asta cu conditia sa le iei bine, asa cum ti le-a recomandat medicul.

1 răspuns:
| otypa a răspuns:

Da esti protejata.