| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am și eu o întrebare. dacă prima zi a ultimului meu cm a fost 17 August, iar eu in 21, 26 și 28 am avut contact sexual neprotejat, fara ejaculare in vagin, in care dintre aceste date ar exista risc mai mare de apariție a unei sarcini?
Menționez ca in data de 21 s-a întâmplat de doua ori consecutiv, tot fără ejaculare in interior.

Mulțumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca intrebarii tale sa fie posibil se se formuleze un raspuns cert, corect si mai ales obiectiv, ar fi trebuit sa oferi 2 informatii strict necesare si obligatorii si anume : caracteristica ciclului de a fi REGULAT sau NEREGULAT si de asemenea care este lungimea medie a ciclului menstrual ca numar de zile. Doar pe baza acelor informatii strict necesare de a fi stiute/cunoscute se poate stabili ziua ovulatiei (chiar si aproximative) si pe baza acesteia sa se determine perioada fertila a ciclului menstrual.
Fara a fi cunoscute acele date invocate, pot fi formulate doar pareri si presupuneri subiective care pot fi atat corecte cat si complet gresite.
Din relatarea ta reiese ca actele sexuale au fost intretinute in ordine;
-- in cea de a 5-a zi a ciclului in data de 21.08
-- in cea de a 10-a zi a ciclului in data de 26.08
-- in cea de a 12-a zi a ciclului in data de 28.08
Numai in cazul in care lungimea ciclului menstrual este mereu mai mica de 29-30 de zile, doar in acea situatie actele sexuale intretinute in data de 26 si 28 August ar fi putut fi in perioada fertila si sa fi existat o posibilitate de sarcina insa numai in cazul in care ar fi ajuns sperma in vagin.
Teoretic in urma celor 2 acte sexuale consecutive intretinute in a 5-a zi a ciclului menstrual chiar si daca ar fi existat sperma ramasa in uretra penisului probabilitatea de formare a sarcinii in acel moment ar fi fost de cel mult 2-3% chiar si daca ciclul menstrual are lungimea de peste 24-25 de zile.
Fiindca conform afirmatiei tale, NU a ajuns niciodata sperma in vagin, se poate considera si afirma ca intr-o asemenea situatie este imposibil sa se formeze sarcina chiar si in cazul in care sexul neprotejat este intretinut in perioada fertila a ciclului. Multa sanatate!

| Maryqaz1 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ok, dar știam ca exista risc de sarcina și din cauza lichidului preejeculator

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maryqaz1):

Informatia cunoscuta/detinuta de tine, in privinta lichidului preejaculator este FALSA, GRESITA.
LICHIDULUI PREEJACULATOR am dat de mai multe ori raspunsuri la toti cei care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestui lichid, dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, are atat rolul de a lubrifia glandul (capul ****) cat si rolul de a usura decalotarea (belirea) penisului, dar principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau
Insa dupa ce se produce deversarea acestui lichid in uretra, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi si ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma unai masturbarii efectuate cu 3-4 ore mai devreme sau a unei ejaculari efectuate la sfarsitul unui sex intretinut anterior. Numai/doar in cazul in care se amesteca acolo IN URETRA cele 2 lichide, spermatozoizii existenti in sperma ramasa in uretra au posibilitatea de a trece in continutul lichidului preejaculator, si astfel sa ajunga vii si motili in vagin si pe urma de acolo in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, reiese ca este un lichid complet inofensiv, prin intermediul caruia NU se poate forma o sarcina. Lichidul preejaculator asa cum am precizat si specificat este produs de organismul barbatesc cu un cu scop si rol foarte precis. Multa sanatate!

| Aghireirs a răspuns:

Daca nu a ejaculat in vagin, atunci nu are cum sa ramai insarcinata.Stai liniștita ca nu s-a întâmplat nimic-.
Numa ca, să-ți spun ceva... când vreti sa faceți sex neprotejat consecutiv, ambii parteneri sa va spălați zonele intime după prima tura deoarece pe penisul bărbatului rămâne sperma iar și de la aia se poate rămâne insarcinata.
Data viitoare mai multă grija!
Funda?