| alexandra3009 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare
eu am inceput sa iau anticonceptionale pe data de 3 august pe data de 7-8 august am avut un raport sexual neprotejat, el nu sa "terminat" in mine scuzatimi expresia.
stopul trebuia sa-mi vina intre data de 17 si 20 nu mi-a venit.
stiu cum se iau anticonceptionalele am mai luat.
credeti ca pot fi gravida?
multumesc

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca esti gravida, intarzierea menstruatiei poate fi de la anticonceptionale

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În răspunsurile pe care ţi le-am dat în 8 şi 14 august, ţi-am EXPLICAT cum şi când se iau tabletele anticoncepţionale!

CRED că NU ai respectat modul "CORECT" de luare a acestor tablete...

Să-mi spui exact ce tablete ai luat ( denumirea ) şi în ce zi a ciclului le-ai luat ( în a câtea zi : în prima sau în zilele 2-5 de menstruaţie )!

Apoi, am să-ţi spun despre ce este vorba...

Oricum, menstruaţia NU trebuie să-ţi vină în 17-20, ci doar DUPĂ terminarea celor 21 de tablete, în perioada de pauză ( zilele 22-28 ale ciclului menstrual ) - dacă le-ai început în 3 august, atunci menstra trebuie să vină după 24 august!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am luat Yasmine si scria ca trebuie luate in prima zi de menstruatia sau oricand dar sa folosesc 7 zile protectie suplimentara deci a trebuit sa astept 7 zile cum e si recomandat pentru ca am luat in prima zi de menstruatie.Chiar daca nu s-a terminat e posibil ca in impul actului niste "nazdravani" sa fi fugit. Eu zic ca mai bine te linistesti cu un test de sarcina. Te pup!

| EcstasyDubstep a răspuns:

Pai unele anticonceptionale, cum ar fi Diane 35 sau oricefel de diane, au si asta in efectul lor, adica iti opresc menstruatia (de tot, pana nu le mai iei) deci e posibil sa fie de la anticonceptionale.