| Denisaa_4481 a întrebat:

la ora 1 am avut contact sexual neprotejat si a terminat in mine, a doua zi am luat postinor la ora 12, iar a doua pilula la 00.pana aici e bine, dar la ora 2 am avut iar contact sexual si s-a rupt prezervativul, iar el a terminat in mine.credeti ca mai are efect sau trebuie sa iau iarasi pastila?straight face. va rog frumos sa imi raspundeti

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, nu ai cum sa mai iei pilula de a doua zi. Vei vedea ca daca mergi la ginecologul care ti-a prescris-o pe prima, iti va interzice cu desavarsire. Pilula de a doua zi este o bomba cu hormoni cu reactii adverse majore pe termen lung. De aceea poti lua maxim o data la 6 luni, dar nu mai mult de 3 ori in 3 ani consecutivi. Un ginecolog destept spunea ca o femeie acre tine la viata si sanatatea ei, o va lua cel mult o data in viata in situatii de maxima necesitate.

10 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Trebuie sa mergi la medicul ginecolog sa intrebi, sau macar cel de familie.

Eu, una, nu cred ca e permis sa o iei de 2 ori in 2 zile.

| TeoPT a răspuns:

O avere costă prezervativul ăsta, nu?

Deci, te-a mâncat să nu spun unde și ai făcut-o neprotejat... Ai făcut-o și a doua oară? Ce oameni frate...

| porto89 a răspuns:

Are dreptate anca cum draq sa se rupa prezervativul:-| in fine si u dupa ce ai patit ce ai patit ai luat a 2 pastila la 00.00 si la 2 te-ai apucat iar de treaba? nici o teama nici o remuscare... si animalu ala isi da drumu in tine? pfff am dat raspunsul asta pentru ca numai eu stiu cat am alergat prin otopeni dupa postinor.

| anca13 a răspuns:

Stii ce nu inteleg? Daca stii ca nu iei anticonceptionale, de ce dracu il lasi sa se termine in tine, de ce nu te fereste si el? pastila de a doua zi o iei o data la 6 luni! ce prezervative folositi de tot mai des aud"s-a rupt prezervativul"? il folositi de doua ori? sau cum? ca eu nu am patit niciodata sa se rupa...doar la voi aud. Oricum, tot mai inconstienti sunt copiii din ziua de azi! Scuza-ma ca te-am "certat" happy.Fa-ti un test cam peste doua saptamani si vezi atunci ce este de facut. Daca esti minora, vorbeste cu mama ta.

| giuly a răspuns:

Sper să rămâi însărcinată şi să îţi distrugi vaţa. Poate te înveţi minte!

| EnjoiProSkater a răspuns:

Poti sa iei pilula de a 2 zi lool ce nume i-a dat la pastila laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de capul tău straight face!
Ți se pare că pilula aia se ia regulat, ca metodă de contracepție? Nu! E doar în cazuri de urgență! Sper că prima pastilă ai luat-o cu prescrierea medicului, că altfel ești distrusă și riști niște dereglări grave! Du-te la ginecolog urgent, el știe mai bine decât noi.
Iar prima dată, ai de capul tău iar straight face! De ce o faci neprotejat, dat fiind că riscul există?
Mai bine cheltui 8 lei pe niște prezervative decât să ai pe cap un copil toată viața încă de pe acum, care costă timp, nopți nedormite, sărăcie, nerealizare profesională!
Pe cuvânt că nu vă înțeleg!

| anonimgirl_6026 a răspuns:

Ia pastila! mai bine ia-o decat sa regreti!:*

| Denisaa_4481 explică:

Da,dar nu e asa usor pentru ca pastila aia nu e jucarie.e pe baza hormonala si imi poate distruge tot corpul si de asta vreau sa stiu sigur

| Denisaa_4481 explică:

Credeti ca prostinor'u si-a mai facut efectul? totusi nu e diferenta mare de la ultima pastila la ultimul contact. doar 2 ore.parerea mea este ca isi mai face efectul, dar vreau sa vad si parerile altora pentru. a fi sigura...sunt speriata si constienta cum a-ti spus si voi ca pastila nu o mai pot lua inca odata...