| MayaEllena a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru voi, mai degraba as vrea un sfat sau o parere. Am 20 de ani fara 3 luni. Mai bine zis am 19. Sunt foarte derutata in ceea ce priveste relatia mea. Sunt de aproape 2 ani cu iubitul meu. El a fost si primul din viata mea caruia m-am si daruit. A fost mai golan,cu obiceiuri proaste si greu de acceptat. Cu timpul l-am schimbat si acum este exact cum imi doresc eu. A renuntat la tot ce i-am zis inclusiv prieteni, iesisi de noapte etc. Tocmai pentru ca ne iubim. Mi-a fost destul de greu sa il schimb dar cu timpul am reusit. Stiu ca ma iubeste pentru ca simt asta si mi-a demonstrat de atatea ori. Ma simt cea mai fericita langa el. Pot sa fiu eu exact asa cum sunt. Ma intelege cel mai bine. Il iubesc atat de mult incat de teama de a nu-l pierde ma gandesc ca ma inseala dar el mi-a zis de atatea ori ca nu are de ce sa faca asta pentru ca are tot ce isi doreste de la mine si cel mai important lucru este ca ma iubeste. Cred in el si in iubirea lui dar eu sunt o persoana foarte geloasa. Ma bucur foarte mult ca s-a schimbat dar am o problema care ma scoate din minti. Acum cateva luni a fost de 2-3 ori in club iar eu am aflat dupa si l-am iertat, am trecut peste asta. Iar acum o saptamana a fost iar o data dar in 2 cluburi si de data asta mi-a recunoscut el si nu l-am iertat si i-am zis ca vreau sa ne despartim.el mi-a zis ca nu avem de ce sa ne despartim ca a gresit,si-a cerut scuze si mi-a zis ca a facut asta pentru ca ne-am certat foarte rau in seara aia si era nervos pe mine...dar eu nu stiu ce sa fac acum. Daca il iert imi este ca se va duce din nou dupa un timp, pentru ca vede ca eu ii iert asta mereu. Eu nu pot sa stau fara el. Il iubesc prea mult dar nu vreau sa se mai duca. Dati-mi un sfat ceva,o parere, voi ce a-ti face.

Răspuns Câştigător
| anonima9999 a răspuns:

Din cate am vazut din raspunsuri, ai tai nu te lasa sa mergi in club cu el, el cred ca stie asta, nu? Pai discuta cu el serios, si spune-i ca intr-o relatie e nevoie de sacrifici ca sa mearga, daca el nu renunta la anuminte "distractii" pentru tine inseamna ca nu tine indeajuns, incat relatia sa fie pe primul loc. Daca si asa continua, sfatul meu e sa-ti gasesti un baiat mai "cuminte". happy

16 răspunsuri:
| justfreelove a răspuns:

Cu tot respectu.tu nu vrei un barbat.tu vrei un pet (animal de companie). Daca il iubeai cu adevarat ..nu doreai sa il schimbi deloc ..defapt nici nu incercai, dar na.e putin cam dificil sa vorbesti despre dragoste cu o fata care "il iubeste" pe primul si pe singuru cu care a fost. De ce ti-ar da tie socoteala ce face si cu cine iese? De ce ar renunta el la amicii lui de dragu tau? Clar tu suferi cu capul, dar mai rau sufera el pentru ca se conformeaza. Intr-una din zilele astea ai sa il privesti si ai sa realizezi ca persoana de care ti-a placut si persoana care este acum, sunt doua lucruri diferite. Nici o fata nu umbla dupa un ratat (ceea ce este el acum..stii tu ..genu de barbat care nu iese din cuvantul femeii). Eu zic sa ii dai papucii. In clipa de fata tu esti mai barbat decat el!

| MayaEllena explică (pentru justfreelove):

Nu ii interzic cine stie ce lucruri. I-am zis de prieteni pentru ca aveau o influenta negativa asupra lui. Il invatau sa ma insele, sa bea, sa mearga prin discoteci, sa nu imi raspunda la telefon, sa imi vorbeasca urat si de asta i-am zis sa renunte la ei. Sunt cativa nu toti prietenii lui. Are altii care poti sa ii numesti prieteniwinking nu pe aia...nu mi se pare normal sa ne inselam, sa ne mintim, sa nu ne respectam intro relatie...s-a schimbat pentru noi si pentru ca eu nu il acceptam asa golan. Recunosc ca am si exagerat cateodata dar mi-am dat seama si nu am mai zis nimic. Iar cu cluburile eu nu pot sa accept probabil pentru ca eu nu am fost niciodata si nu vreau ca nici el sa nu se duca fara mine. Si asta ma deranjeaza. Vreau doar sa nu se mai duca atata tot.

| justfreelove a răspuns (pentru MayaEllena):

Ok, cum spui tu.dar ceea ce ai facut tu, se cheama dominare. L-ai dominat tu pe el si ti-ai impus propriile conditii iar el a ascultat ca un catelus pentru ca sufera de masochism sau ii place sa fie dominat. Tie asta iti place? un barbat care sa faca orice vrei tu sa faca ..sa nu aiba pic de initiativa? Practic nu are orgoliu, nu are mandrie ..nu are nimic.e doar o fata in corp de barbat!

| neutrino a răspuns:

Tu nu-i poti fi stapana, iar el are nevoie si de distractiile lui, altfel se sufoca. E bine insa ca va iubiti...

| Emilian65 a răspuns:

Eu l-as parasi, pentru ca m-a inselat.

| MayaEllena explică (pentru Emilian65):

Nu m-a inselat. N-am zis asta.

| SkyPilot a răspuns:

Si eu sunt de parerea majoritatii ca ii ceri foarte multe. Din cate scrii, el a acceptat foarte multe de dragul tau. Sa stii ca nu multi (baieti sau fete) fac asta pentru partener. Ar trebui sa-l apreciezi. Da-i si lui dreptul sa mai faca cate ceva fara tine. Cand este vorba de club iti inteleg ingrijorarea, dar cred ca ar trebui sa faci ce faci si sa mergi cu el.

| grab a răspuns:

Elena, de ce te repeti? speri la alta rezolvare punand iar si iar aceeasi intrebare?

| Xpressurself a răspuns:

Spune-i ca vrei sa mergeti impteuna in club si sa dansati, sa va distrati. daca nu vrea inseamna ca nu te iubeste si meriti ceva mai bun

| MayaEllena explică (pentru Xpressurself):

Mi-a zis asta de fiecare data cand a fost el si eu l-am refuzat deoarece am niste parinti foarte exigenti care ma tin din scurt...nu sunt de acord sa merg in club. si totusi am aproape 20 de ani. Nu cred ca as face ceva rau. Si eu nu l-am lasat sa se duca singur si a preferat sa nu imi zica ca se duce. si asa am aflat eu dupa. Inainte sa fie cu mine nu era seara sa nu se duca si ma gandesc ca i-a fost greu sa se dezobisnuiasca

| Xpressurself a răspuns (pentru MayaEllena):

Mai iesi si tu din voia parintilor. acum stiu ca sunt dificili nu merita sa-ti petreci tineretile la televizor ajungand ca in a doua parte a vietiin sa regreti ca n-ai avut curaj fii independenta. de cate ori crezi ca te vor tine din scurt pana vor accepta ca ai crescut. la un moment dat va trebui sa-i infrunti pentru ca sunt terorizati de ce vad la televizor, insa lumea in care traim este asa cum ne-o facem noi.
curaj si fa pasii necesari. vor ceda ei. cei mai multi dintre noi am fost nevoiti sa ne infruntam parintii la un moment dat. chiar daca chemi pe cineva in ajutor sa te sustina

| MayaEllena explică (pentru Xpressurself):

O sa incerc.dar am mai incercat sa le zic de club si au facut urat :-J

| Xpressurself a răspuns (pentru MayaEllena):

Asta nu trebuie sa te descurajeze. Tot urat vor face o vreme happy

| e1xtz a răspuns:

Probabil ai scris aici sperand la solutii convenabile tie, si nu prea cred ca ai sa primesti.Ce povestesti tu nu este dragoste, este necesitatea'' bolnava'' de posesie.Iar posesii legitime sunt bunurile materiale..chiar daca relatia asta nu mai are mult timp, gandeste-te daca la urmatoarea sau in viitor vrei sa faci la fel?! crezi ca va fi bine?

| MayaEllena explică (pentru e1xtz):

Nu cred ca e posesie. Are libertate am libertate. Nu stiu daca ai citit ce am scris mai sus intru-un raspuns, de prieteni. SI nu cred ca un barbat normal la cap ar fi stat atata timp cu mine daca zici ca sunt asa posesiva...ar fi fugit atunci cand ar fi vazut de fapt cum sunt.

| marinaa9 a răspuns:

Ii interzici multe si asta arata ca nu ai incredere in el.