| danusa a întrebat:

am si eu o nelamurire. daca aparent esti pregatita pentru prima oara.sa faci sexi cu parteneru. e posibil sa apara anumite complicatii mentale? te afecteaza intr-un fel psihic? mersi:*

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca esti minora, mai si ramai gravida sau te imbolnavesti de ceva nasol, Da!, te poate afecta negativ! Du-te si cere explicatii competente la un cabinet de planning familial, e discret si gratuit! Cauta si citeste si practica! PETTING-ul, si atentie marita la igiena! Nu fa prostii, indiferent ce ti-ar spune / invoca pretendentul, asteapta mai bine sa te mai maturizezi, si sa fii mult mai constienta de toate implicatiile! Altfel, risti sa ramai dezamagita si trista, etc... Ar fi pacat! El poate sa dispara, si tu ramai cu problemele!

| petronela_4784 a răspuns:

Tu nu esti sigura ca vrei sa ai relatii intime cu partenerul tau! De ce ai folosit in intrebarea ta termenul aparent? Atata timp cat faci sex protejat nu poate sa apara nicio complicatie mentala! Si in ceea ce priveste psihicul... da te "afecteaza"... dar in sens pozitiv... o relatie se schimba mult dupa un primul contact sexual! O sa va simtiti mult mai aproape unul de altul! Cel mai important e sa fii tu sigura ca vrei sa ai relatii intime cu partenerul tau!

| mikutza a răspuns:

Salut...psihic nu a re cum sa te afecteze daca ai facut-o constient si de buna voie... o problema poate fi o sarcina nedorita sau BST... mai asteapta un an sau doi cind intr-adevar vei simti ca esti pregatita cu trup si suflet... P. S nu uita PREZERVATIVUL e sfintwinking

| Ace a răspuns:

Nu ar trebui, dar numai in cazul in care esti pregatita mental si fizic

| tm260054 a răspuns:

Nu depide cu cine o faci