| Ingerulintunericului a întrebat:

Am si eu o problema.Este un baiat(fost prieten al unei colege,țigan) cu care eu am vrut sa vb mai demult, iar el mi-a dat cu jet.Acum câteva zile m-a sunat din Anglia si mi-a spus ca ii era dor sa vb cu mine, iar eu i-am închis in nas telefonul de 8 ori si il mai si lăsam deschis si il lăsam pe el sa vb cu pereții.El trece si printr-o perioada proasta,nu s-a acomodat acolo,l-a cam lasat anturajul,si nu o are alaturi decat pe mama lui.Din cauza asta a-a tăiat si a ajuns la urgente. Apoi fratele lui m-a sunat si mi-a spus ca totul e numai din vina mea,iar eu ma simt distrusă.Eu vreau sa il ajut si sa ma apropii de el pt ca abia acum il inteleg, dar nu stiu cum sa fac.Eu însămi vreau sa trec peste complexele mele si peste faptul ca ma desconsider si ca nu am încredere in oameni,si dupa vreau sa il ajut pe el si sa ma apropii de el cand vine.Dar faza e ca poate eu nu il inteleg din cauza ca el a fost crescut diferit de mine,intr-un mediu total diferit,si ca nu pot sa trec peste complexele mele, ceea ce el si-a dat seama.Cum sa fac?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ti-a dat jet, nu esti obligata sa il ajuti acum. S-ar putea sa iasa din impasul asta, si sa-ti dea din nou jet.

| pufulescu a răspuns:

Si daca el te-a respins, tu de ce vrei sa-l ajuti? Ce aveti in cap, altceva decat bad boys?

| Ingerulintunericului explică:

Nu neaparat, ca ma gandesc ca poate l-a maturizat plecarea, si fazele cu asa-zișii prieteni.Plus ca el nu are încredere in oameni, fiindcă in mediul in care trăiește si a crescut el nu exista decat minciuna, fara sa fac discriminări, dar cunosc comportamentul.Si problema este ca el susține ca m-a înțeles si ca eu nu vreau decat sa il ajut,nu ca as vrea altceva. Faza e ca respectiva colega(fosta lui prietena), o alta colega, si o alta fata mai mare cu un an le-au spus lui si familiei lui lucruri foarte urate, neadevărate despre mine, si poate el saracul nu a știut ce sa mai creadă.

| Ingerulintunericului explică:

Da,pentru ca eu am un suflet foarte bun si ajut oamenii indiferent ce mi-au făcut si oricât sunt de călcată in picioare.Eu din punct de vedere emoțional am rămas un copil, crezând ca voi putea sa schimb lumea care s-a înrăit. Abia acum am realizat si eu ca oamenii nu sunt buni si prietenoși unii cu altii.Ma gandesc ca poate am aceasta problema din cauza ca familia mea a făcut mult rau si eu am simțit ca datoria mea este sa ajut oamenii.Si problema e ca nimeni pe pământul asta nu funcționează ca mine.
Problema este ca mi-e mila de el, sa stiu ca el se chinuie singur acolo, ca stiu cum e.La vârsta asta toti trecem prin perioade proaste, depresive.Si pe mine m-a lasat balta toată lumea, si eu am simțit ca înnebunesc.Dar faza e ca acelor copii si tineri crescuți in astfel de mediu nu are cine sa le explice astfel de lucruri, cazul lui fiind următorul:părinții din Stefanesti căsătoriți de mici si mutați in Chitila cu 4 copii dupa ei, mai exact 5, ca are o sora pe care nu o cunoaște,care a fugit de acasă si nu au mai dat de ea,la cum si-au crescut de prost copiii,ei neavând deloc scoala nici măcar clasa întâi, dar in schimb au bani multi, deci ceva e necurat la mijloc.
In fine, problema lor, nu ma interesează.Dar mi-e mila de el, sa stiu ca un om cu 2 mâini si 2 picioare se chinuie, si realizez ca de asta vrea sa se apropie de mine, pentru ca in mediul in care trăiește:familie, prieteni, cunoștințe, nu exista decat minciuna si interese.Ca de ex.am o prietena crescută in astfel de mediu,diferența este ca ea trăiește chiar intr-o zona buna,pe strada cu mine,ea nu este ultimul copil la părinți ca baiatul asta, si gen ea se comporta urat, ce face el e nimica toată.Ei bine, fata asta din cauza ca nu își găsește un sprijin in familie si intre asa-zișii prieteni, ca ei intre ei nu prea se pot numi prieteni, din aceasta cauza ea se agata de mine ca de un scai si caută un sprijin in mine.

| pufulescu a răspuns (pentru Ingerulintunericului):

Daca vrei sa il ajuti vorbind cu el, fiindu-i un sprijin strict moral asta e ceva despre care nici nu trebuia sa intrebi, poti face o fapta buna fara sa ceri aprobarea!
PROBLEMA e ca el e baiat si " golan " din cauza mediului in care traieste si obligatoriu va vrea sa aiba si o relatie cu tine iar asta va fi in dezavantajul tau : ori te va innebuni pana reusesti sa scapi de el ori iti vei da toata viata peste cap daca iti ia complet mintile si te convinge sa fugi cu el de acasa. Chiar tu spui ca e maestru in minciuna deci de ce vrei sa ai de-a face cu asemenea oameni?

| Ingerulintunericului explică:

Pana la urma,si prietena mea despre care zic ca sta pe strada cu mine este extrem de prefăcuta,si stiu ca nu va fi niciodată buna ca prietena,dar pana la un punct ea imi este alaturi si ma pot baza pe ea,gen ca se bagă pentru mine daca am o problema,etc.
Stiu si eu ca acești copii si tineri crescuți in astfel de mediu nu pot fii prieteni pentru nimeni,nici măcar intre ei,intre ei chiar se si urăsc cu zâmbetul pe buze.
Dar faza e ca vreau sa il ajut si nu stiu cum,ca nu cred ca vrea ceva anume de la mine ca daca era asa nu ma suna cand avea probleme si nu ar fi avut automat si încredere in mine,ci vrea sa se apropie de mine pentru ca fetele alea din jurul lui sunt prefăcute,stiu cum sunt ele pentru ca am prietene crescute in astfel de mediu,si el ma vede sinceră si buna la suflet. Faza e ca eu nu pot sa ma ajut pe mine, ma desconsider, nu am încredere in oameni, eu am niște blocaje strict legate de persoana mea, si atunci le fac rau si celorlalți, vrând sa ii ajut.