| Adyna_2391 a întrebat:

am si eu o problema si va rog daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi:am stat cu un baiat un an de zile(eu am 19 ani, iar el 26; si el a fost cel cu care mi-am inceput viata sexuala) dar acum am decis sa ma despart de el pentru ca il ultimul timp era foarte indiferent fata de mine si de relatia noastra.De-a lungul acestui an in care am fost impreuna el mi-a ascuns mai multe lucruri si m-a mintit de mai multe ori(in chestii nu foarte semnificative, dar m-a mintit)si mereu mi-a cerut o a doua sansa si mereu i-am acordat-o.Eu l-am iubit enorm de mult dar acum am hotarat sa pun punct, oricat de mult m-ar durea pentru ca ma simt folosita. Pot spune ca pentru prima data intr-un an de zile am avut curajul sa nu cedez in fata lui, pentru ca mai mereu daca ne certam eu il cautam sa ne impacam, iar acum am decis sa nu mai fie asa. El mereu imi spunea ca ma iubeste, dar prea rar imi arata asta. Ce credeti ca ar trebui sa fac sa trec mai usor peste asta? E bine ca am hotarat sa pun punct? Ar merita sa ma mai impac cu el? Va multumesc...chiar am nevoie de sfaturile voastre.

Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Felicitari Adyna! Asta arata ca te respecti ca femeie si e minunat sa vad ca mai exista astfel de fete.Desi nu ai multi ani ai foarte multa minte pentru anii pe care ii ai! La caracterul de care dai dovada, nefiind presul nimanui, ai foarte multe sanse sa intalnesti un baiat care sa merite sa-ti fie aproape. O sa treci peste asta usor pentru ca esti o fata inteligenta.Multa rabdare. timpul le rezolva pe toate.Lasa in urma trecutul si priveste cu multa incredere spre viitor.Cateva sfaturi pentru a-l uita mai repede:sterge toate mesajele din telefon, arhiva din calculator cu discutiile pe mess, rupe toate pozele cu el, ascunde cadourile primite si indeparteaza orice lucru care iti poate aminti de el.Canalizeaza-ti gandurile spre alte probleme:bacul care se apropie(banuiesc), rochia pentru banchet si multe alte lucruri frumoase care te asteapta.Viata ta abia acum incepe!happy

16 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

De ce ai nevoie de sfaturile noastre? Te descurci de minune si singura, draga mea.Esti pe drumul cel bun. E normal sa tii la el pentru ca e prima ta iubire si nu il vei uita niciodatahee hee
Ai facut o alegere rationala si esti pregatita sa mergi mai departe.Pastreaza doar amintirile frumoase, restul uita si iartabig grin

| gigiro a răspuns:

Draga mea, in fiecare cuplu exista urcusuri si coborasuri, aici e buba cum se spune. Tu ai o relatie de un an de zile, nu stiu cat de bine va cunoasteti, dar eu cred ca acest impas este trecator.Se spune ca orice casatorie are un punct extrem la fiecare 6-7 ani, nu stiu daca e adevarat sau nu, nu stiu care e perioada de criza in relatii. Tu spui ca de cateva ori te-a mintit nesemnificativ si ca in ultimul timp, te simti cam neglijata.Trebuie sa-l intelegi si pe el, poate e obosit, are probleme la serviciu, etc.Pe de alta parte, spui ca ai sentimentul ca esti folosita.trebuie sa discuti cu el, neaparat si de ce numai o data ai avut curajul sa-ti spui punctul de vedere? Eu cred ca relatiei voastre i-a lipsit cu adevarat comunicarea. Cine e de vina ca nu ati putut comunica, tu sau el? Foarte greu de spus ce e de facut, eu in locul tau, mi-as scrie pe o hartie ce-mi place si ce nu-mi place la el si as decide de una singura de care parte inclina balanta. Daca iesi din relatie, castigi independenta si experienta, dar trebuie sa te gandesti ca viitorul prieten, poate sa-ti reproseze diverse chestii, care te vor putea rani(nu mai intru in amanunte)

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea ai luat o decizie inteleapta, totul e sa reusesti sa treci cu intelepciune mai departe si sa nu cedezi ispitelor. El fiind mai mare o sa incerce mai multe variante de impacare stiind ca tu ai cedat intotdeauna.Nu mai accepta minciuna, o iubire adevarata nu se bazeaza pe minciuna ci pe comunicare, respect reciproc, sinceritate, incredere, se tine cont si de dorintele partenerului, etc. Daca acestea nu sunt si troneza minciuna, relatia se va destrama intotdeuna.

| anna01 a răspuns:

Felicitari pentru puterea de a rezista tentatiei de a-l ierta, esti pe drumul cel bun.Vei trece, decizia lucida te va ajuta sa constientizezi ca ai procedat bine.

| alinuta113 a răspuns:

Cind ai zis ca el iti spunea des ca te iubeste dar rar iti arata asta m-am gindit la prietenul meu care la fel ma minte din toate nimicurile, imi spune ca ma iubeste dar nu prea arata asta! Uffffffff! Numai ca noi traim impreuna si 100% nu m-a inselat cu nimeni! dar... nu stiu ce sa zic! am fost de citeva ori pe calea de a ne desparti dar nu s-a intamplat! Tu ai facut alegerea corecta! mergi inainte!

| dydy22 a răspuns:

Buna o parere sincera nu se merita cum ai spus si tu eu cred ca esti folosita pentru alte chestii nu pentru o relatie serioasa, iti spun ca barbat o sa se mai intample daca il ierti

| Adyna_2391 explică:

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.chiar ma ajuta si sincer nici nu stiu pe care sa il declar castigator toate sunt mai mult decat utile. o sa mai astept sa mai vad pareri.va multumesc mult inca o data:*

| radu75 a răspuns:

Daca nu merge, nu merge si cu asta basta! de apreciat efortul de a l ierta si de a i mai da o a doua sansa, pana acum!

| Te besk a răspuns:

Daca tu ai mers mereu la el inseamna ca nu i-a pasat de tine. Pune punct aceste relatii.Esti prea tanara sa duci o relatie cu u tampit, lasa-l balta.Sunt baieti d varsta ta.Succes

| D A R i U t S s A a răspuns:

Vreau mai intai sa iti spun un mare mare bravo.
deoarece. tu ti-ai impus o limita.si asta este foarte bine
daca tu ai decis sa il lasi ca nu te merita.ai facut ceea ce trebuia.mult succes in continuare.si sper sa iti gasesti un baiat.care sa te merite intr-adevar.happy

| psihox a răspuns:

Poate ar vrea sau vrea sa pastreze iubirea pentru dupa casatorie.

| versavia a răspuns:

Viata merge mai departe, esti tanara nu este sfarsitul lumii poti sa ai o alta relatie mai tarziu nu o sa-ti fie rau ceva timp singura. Eu cred ca ar fi mai bine sa pui punct unei relati care nu-ti da nici o satisfactie, lumea este plina de barbati.

| lexony a răspuns:

Ai facut f bine ca ai pus punct relatiei si nici sa nu t gandesti sa t intorci inapoi la el. Ai ales f bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In astfel de momente iti poti da seama cu adevarat ce simte pentru tine. el stie foarte bine ca ti la el si tocmai de aceea si-a permis orice in ceea ce te priveste! acum este randul tau.fi tare si mergi pana la capat, nu mai ai nimic de pierdut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea,in fiecare cuplu exista urcusuri si coborasuri,aici e buba cum se spune. Tu ai o relatie de un an de zile,nu stiu cat de bine va cunoasteti,dar eu cred ca acest impas este trecator.Se spune ca orice casatorie are un punct extrem la fiecare 6-7 ani,nu stiu daca e adevarat sau nu,nu stiu care e perioada de criza in relatii. Tu spui ca de cateva ori te-a mintit nesemnificativ si ca in ultimul timp,te simti cam neglijata.Trebuie sa-l intelegi si pe el,poate e obosit,are probleme la serviciu,etc.Pe de alta parte,spui ca ai sentimentul ca esti folosita.trebuie sa discuti cu el,neaparat si de ce numai o data ai avut curajul sa-ti spui punctul de vedere ? Eu cred ca relatiei voastre i-a lipsit cu adevarat comunicarea. Cine e de vina ca nu ati putut comunica,tu sau el? Foarte greu de spus ce e de facut,eu in locul tau,mi-as scrie pe o hartie ce-mi place si ce nu-mi place la el si as decide de una singura de care parte inclina balanta. Daca iesi din relatie,castigi independenta si experienta,dar trebuie sa te gandesti ca viitorul prieten ,poate sa-ti reproseze diverse chestii,care te vor putea rani(nu mai intru in amanunte)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea,in fiecare cuplu exista urcusuri si coborasuri,aici e buba cum se spune. Tu ai o relatie de un an de zile,nu stiu cat de bine va cunoasteti,dar eu cred ca acest impas este trecator.Se spune ca orice casatorie are un punct extrem la fiecare 6-7 ani,nu stiu daca e adevarat sau nu,nu stiu care e perioada de criza in relatii. Tu spui ca de cateva ori te-a mintit nesemnificativ si ca in ultimul timp,te simti cam neglijata.Trebuie sa-l intelegi si pe el,poate e obosit,are probleme la serviciu,etc.Pe de alta parte,spui ca ai sentimentul ca esti folosita.trebuie sa discuti cu el,neaparat si de ce numai o data ai avut curajul sa-ti spui punctul de vedere ? Eu cred ca relatiei voastre i-a lipsit cu adevarat comunicarea. Cine e de vina ca nu ati putut comunica,tu sau el? Foarte greu de spus ce e de facut,eu in locul tau,mi-as scrie pe o hartie ce-mi place si ce nu-mi place la el si as decide de una singura de care parte inclina balanta. Daca iesi din relatie,castigi independenta si experienta,dar trebuie sa te gandesti ca viitorul prieten ,poate sa-ti reproseze diverse chestii,care te vor putea rani(nu mai intru in amanunte)