| onetwothree a întrebat:

As avea nevoie de sfatul vostru. Sunt cu el de 2 ani si 6 luni. La inceput totul era perfect, si chiar eram fericita. Dar de cand a venit si el la facultate, nu ma simt fericita. Suntem vecini, si mereu cand ne vedem, stam in casa (din dorinta lui). Mereu spune ca e obosit si in fiecare zi asteapta sa ajunga acasa sa poata sa se culce. Eu ma simt foarte neglijata din aceasta cauza. Am incercat sa vorbesc cu el, dar mereu se enerveaza si se ajunge la o cearta urata. Saptamana aceasta am iesit la o plimbare, si am stat putin in parc. Dar el se purta destul de urat cu mine, adica nu avea deloc rabdare si tot imi spunea ca abia asteapta sa ajunga in casa. Cand suntem in casa imi spune ca ma iubeste, dar tot nu ma simt fericita. E prea monoton totul. Mi-ar placea sa iesim, suntem amandoi tineri, studenti. Iar in materie de sex...pot sa spun ca nu se prea intampla nimic. Nu ma face sa ma simt dorita, desi am incercat sa il surprind si sunt deschisa cand vine vorba de sex. Dar el e mereu obosit, nu are timp, toata ziua invata (si eu invat, dar mereu imi gasesc putin timp sa stau cu el). Nu stiu ce sa fac, am incercat sa vorbesc cu el si nimic nu s-a schimbat. Il iubesc si eu chiar as vrea sa fie totul perfect, si sunt pregatita sa schimb ceva sa fie bine, dar nu prea stiu de unde sa incep sau ce sa fac. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, o parere. Va multumesc si va doresc o zi buna!

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Baiatul mi se pare exagerat. In facultate am fost foarte aproape de media 10 (am avut cel mult un 9 pe an). In week-end eram mereu plecat pe la munte (cu exceptia sesiunilor), si imi gaseam 2 seri (lungi, cu scos la un local plus partea a doua facuta pe indelete) pe saptamana si pentru prietena. Trebuie sa ai o viata echilibrata, nu sa inveti toata ziua ca nu se mai lipeste. Nu luam curs, eram atent la ce se spunea si incercam sa inteleg, cursul il copiam rapid seara.
Cred ca ar trebui ca el sa inteleaga ca ai anumite nevoi, in primul rand cele sentimentale. Ar trebui sa devina mai eficient, poate ar trebui chiar sa iasa la o alergare dimineata pentru energie. Ar trebui sa isi faca un program regulat de somn, o sa il ajute. Partea proasta este ca schimbarea trebuie facuta la el, trebuie sa inteleaga ca exista o problema si sa aiba dorinta de a face ca lucrurile sa mearga bine. Alta solutie nu ai decat sa vorbesti cu el si sa ii spui ca nu esti fericita si ca ai nevoie de intelegerea si ajutorul lui.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fii mai toleranta, poate el are nevoie de mai mult timp pentru invatat, poate are nevoie de mai mult somn. Sunteti studenti, e normal ca scoala sa vina pe primul loc. Nu e cazul sa iesiti foarte des in timpul anului universitar. Sigur, 2-3 iesiri pe luna sunt faine, dar atata timp cat nu va impiedica de la invatat.
Daca tu ai timp sa faci chestii pentru relatie, surprinde-l cu lucruri dragute care sa ii arate ca te gandesti la el: o mancare buna, o prajitura, o runda de cumparaturi al spuermarket cat el doarme, asa incat chiar sa simta ca tii la el, sa nu fie totul numai vorbe. Sunt convinsa ca daca te porti tu frumos si generos, in timp se va da si el dupa tine. Trebuie doar putina rabdare. Si gandeste-te la viata dupa facultate, cand nu veti mai face atatea sacrificii pentru scoala, cand veti avea timp pentru distractii.
Iar despre sex, sa stii ca e greu sa faci sex cu o femeie nemultumita si revendicativa. Daca ceri sex in discutii serioase, sa fii sigura ca nu vei primi. Pe de alta parte, daca l-ai asteptat cu o cina buna, cu un gest frumos care sa-i arate ca ai facut eforturi adevarate pentru el, e mult mai probabil sa ajungeti si la momente romantice.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dragostea fizică vine de la sine, nu se cere.
Stai de vorbă cu el într-o sâmbătă după-amiază, la un suc în oraș, etc.
Nu învață zi și noapte.
Pa, pa.

| neutrino a răspuns:

El doreste sa te iubeasca ...numai in casa. Poate ca asa e si normal. Anormal este insa ca tu pentru el nu mai esti buna decat pentru sex. Sau poate ca si acest lucru este normal dupa ce relatia a ruginit 2 ani si jumatate. Deja este destul de mult. Dupa cum spui si tu, este timpul schimbarii.

| sofisis a răspuns:

Ce stupid. Ce naiba sa schimbi? Nu ai ce sa schimbi. Daca el nu e dispus sa inteleaga nevoile tale, indiferent care ii sunt motivele, ai 2 variante : ori accepti si astepti si speri ca dupa ce nu va mai invata atata o sa fie totul bine, ori ii pui in vedere ca esti libera sa iti cauti fericirea unde crezi tu de cuviinta. Parerea mea sincera e ca nu ai de ce sa irosesti anii studentiei, care sunt ultimii printre cei mai frumosi ani, cu un om inert, cu o statuie.
Fa-ti viata si lasa-l in pace. Iubirea nu are cum sa traiasca neintretinuta iar daca el a renuntat, nu poti lupta contra lui.

| Danysan a răspuns:

Incearca sa gandesti altfel. Poate chiar este obosit si tu ai impresia ca el te neglijeaza. Serios acum poate ca el chiar te iubeste dar tu nu simti asta cand ti-o spune.Vezi tu ca noi barbatii avem toane cand nu avem chef de nimic dar asa nu inseamna ca nu tinem la voi si nu va iubim si voi faceti la fel si nu observati si poate ca noi in interior cand sunteti "rele "ne doare. Crezi tu ca el nu tine la tine.Ba chiar foarte mult dar se pare ca in ultima vreme e mai stresat si de aia se comporta asa.Incearca sa ii spui ca vrei sa fie mai atent cu tine dar nu uita sa mai lasi si tu. Daca e obosit sa se odineasca si tu iti vezi de ale tale.Incearca sa faci un fel program sa vb cu el :Uite iubire poti sa te odihnesti dar hai sa mai eisim si noi pe undeva sa ne mai relaxam.O plimbare de seara, un restaurant ceva. Trebuie sa reusesti sa ajungi la o rezolvare pentru ca uneori fiecare avem rataciri in relatie si de asta celalalt e langa noi sa ne "sustina "si sa ne arate ca nu e oki ceea ce facem.seara faina.

| grab a răspuns:

Daca tu il iubesti el nu te iubeste asta se vede si se simte. daca va mai si certati des e clar ca nu mai e atras de tine.
treci peste, si vezi-ti de treaba mai departe, cu altul care te va pretui mai mult si nu uita ca pentru o femeie cel mai important e sa se simta iubita si dorita. asa a fost proiectata de God!
Stima!

| LoseYourMind a răspuns:

Poate are un anumit ''factor'' pentru care prefera doar intalnirile in casa. Gandeste-te cu atentie la asta si incearca sa citesti printre randuri.