| 20girl a întrebat:

as avea o intrebare. Ce grad de rudenie exista intre doua peroane ale caror strabunici au fost frati? Dar ale caror strabunici au fost veri primari? Va rog explicati! Eu cu un baiat fiind stranepotii ne-am indragostit... Multumesc

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Copii fratilor sunt veri primari, copii verilor primari sunt veri de gradul 2. Copii verilor de gradul 2 sunt de gradul 3 si de la ei mai departe nu sunt restrictii, nici legale, nici religioase, ca sa se poata casatorii.

| Derye a răspuns:

Legal, puteti face ce vreti, dar moral no talking

| Miauti a răspuns:

Nu conteaza atat cat va iubiti dar problema este sa nu va despartiti.

| Andru1996 a răspuns:

Olio pai in prima situatie sunteti rude de gradul 4 si in a doua sunteti rude de gradu 5 sau 6 nu mai stiu sigur

| SeNyS a răspuns:

Mai daca strabunicii vostri au fost frati, apoi bunicii veri, voi sunteti nu prea departe.adica ecam aiurea cred:

| Cronki a răspuns:

In vederea incheierii casatoriei aveti mai jos gradele de rudenie:
-rude de gradul întâi:
▪ părinţi (linie dreaptă ascendentă); ▪ copii (linie dreaptă descendentă)
-rude de gradul al doilea:
▪ bunici (linie dreaptă ascendentă); ▪ nepoţi (linie dreaptă descendentă); ▪ fraţi/surori (linie colaterală)
-rude de gradul al treilea:
▪ străbunici (linie dreaptă ascendentă); ▪ strănepoţi (linie dreaptă descendentă); ▪ nepoţi de frate/soră (linie colaterală); ▪ unchi/mătuşi (linie colaterală)
-rude de gradul al patrulea:
▪ stră-străbunici (linie dreaptă ascendentă); ▪ stră-strănepoţi (linie dreaptă descendentă); ▪ copii ai nepoţilor de frate/soră (linie colaterală); ▪ veri primari (linie colaterală).
Este oprită căsătoria între rudele în linie dreaptă, precum si între cele în linie colaterală până la al patrulea grad inclusiv.Pentru motive temeinice, căsătoria între rudele în linie colaterală de gradul al patrulea poate fi încuviintată de Comitetul executiv al Consiliului Popular al Municipiului Bucuresti sau al judetului în cuprinsul căruia cel care cere această încuviintare îsi are domiciliul.
Casatoria e oprita intre rudele pana la gradul IV (LEGAL nu religios), deci nu esti in aceasta categorie, cu ce-ti foloseste sa-ti spun ca esti gradul VI sau VII cu acea persoana? Ca sa intelegi mai bine, nu te poti cupla cu cei din gradele I-IV pana la veri primari.

| Cronki a răspuns:

Strabunicii au fost frati, deci voi sunteti de grad 6
Strabunicii sunt veri primari(adica grad4), voi sunteti de grad 7
Legal va puteti iubi si casatori!

| 20girl explică:

Cronki, deci pana la urma in ce grad sunt?