| RamonaRam a întrebat:

As avea o problema. Pe data de 24-25 iunie am avut un contact sexual neprotejat, iubitul meu nu a ejaculat in mine, ci afară, iar imediat a doua zi, am luat pastila de a doua zi, numită Escapelle. Iar pe data de 4 iulie, lună următoare, mi.a venit ciclul. M.am calmat o perioadă. Dar astăzi, 26 iulie, a venit din nou. Există o explicație concretă la asta? Îmi este frică de o sarcină, menționez că am 19 ani. Aștept răspunsurile voastre. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Escapelle este o bomba hormonala, pentru urmatoarele luni ciclul va veni aleator si nu vei stii nici cand ovulatia se produce. Asemenea pastile se iau maxim 1 data pe an si efectele lor secundare sunt de durata in corpul tau.
Totusi, chiar a costat atat d emult un prezervativ, mai mult decat escapelle?
Crezi ca merita atat stres si probleme si efecte secundare doar pentru ca v-ati zgarcit la cumpararea unui prezervativ?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Escapelle nu este pastila Orbit. Are efecte adverse.Nu vei mai sti cand esti in perioada fertila si cand nu. Jucati-vă!

| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea pornita dupa circa 7 zile fata de momentul administrarii pastilei Escapelle adica cea din 4 iulie, aproape sigur reprezinta reactia adversa a organismului fata de hormonii sintetici introdusi complet inutil Deci menstruatia adevarata aproape sigur s-a produs abia acum si a intarziat atat de mult din cauza dereglarii hormonale induse de hormonii din pastila. Nu ar trebui sa ai nici un motiv care sa-ti provoace ingrijorare deoarece probabilitatea de a se forma o sarcina teoretic nu a existat si pastila Escapel a fost folosita inutil/fara rost intr-un mod absolut IRESPONSABIL, din moment ce sperma nu a ajuns in vaginul tau. Din cauza lipsei celor mai elementare cunostinte privind procreerea ai reusit performanta sa-ti dereglezi pe termen lung ciclul menstrual. Sanatate!

| Lorena7712 a răspuns:

Pastila ti-a dereglat cursul normal al menstruatiei. Atata timp cat nu a ejaculat in tine, nu iti fa probleme.

| RamonaRam explică:

Până acum nu am avut astfel de probleme.

| RamonaRam explică:

Eu vreau sa stiu daca poate exista o sarcină.