| FetitzaCuOchiAlbastrii a întrebat:

Buna as dori sa stiu si eu sa stiu ceva. Prin 20 luna trecuta am avut menstruatia. Prin 28-29 am facut sex neprotejat si s-a terminat înăuntru. As putea fi însărcinată mentionez ca am mai facut neprotejat si prin luna octombrie 4-5 tot asa.
Funda cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Un raspuns catusi de cat corect se poate formula DOAR in cazul in care ciclul tau menstrual este unul de tip REGULAT si are mereu o lungime medie de 28-30 de zile. Intro astfel de situatie rezulta cat se poate de clar ca actele sexuale intretinute in zilele de 28 si 29 septembrie au avut loc inainte de a incepe PERIOADA FERTILA si drept urmare chiar daca ejacularea spermei s-a facut in vagin probabilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica sau chiar exclusa. Insa situatia se schimba complet in cazul contactelor sexuale intretinute in zilele de 4 si 5 octombrie deoarece acestea s-au produs in preajma zilei de ovulatie si in cazul in care s-au finalizat mereu cu ejacularea spermei in vagin, atunci se poate aprecia ca posibilitatea de a se fi format o sarcina este foarte, foarte mare. Raspunsul ar trebui sa-l primesti in aceste zile fiindca menstruatia ar trebui sa inceapa in perioada zilelor de 19-20 octombrie. Raspunsul este valabil DOAR in situatia in care ciclul tau menstrual este de tip REGULAT, in caz contrar daca ciclul este NEREGULAT atunci nu se poate formula un raspuns cert sau corect fiindca nimeni nu poate anticipa momentul in care incepe menstruatia. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Bineinteles ca poti sa fii! Daca tot ai facut neprotejat, poate aveai o sansa sa nu fii daca nu isi dadea drumul inauntru.Fa-ti un test de sarcina pentru siguranta

| Violleta2022 a răspuns:

Datele de 4-5 octombrie au fost taman in timpul ovulatiei tale, deci in plina perioada fertila. Da, ai sanse foarte mari de sarcina 90%!
Daca nu-ti vine ciclul luna asta, inseamna ca se confrima sarcina!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual neprotejat din 28-29 septembrie a fost in afara perioadei fertile, cel din 4-5 octombrie a fost in perioada fertila si este posibil sa fi ramas gravida.

Răspuns utilizator avertizat
| FetitzaCuOchiAlbastrii explică:

Mi-am facut un test si a iesit negativ ce inseamna asta

| corbulalbrosu a răspuns (pentru FetitzaCuOchiAlbastrii):

Rezultatul nu poate fi considerat corect, valid, valabil deoarece este facut mult prea devreme. Menstruatia daca va intarzia mai mult de 7 zile, doar incepand din acel moment se poate efectua un test al carui rezultat sa fie valabil.