| Andra2636363636 a întrebat:

Aseară mi-a venit ciclul, am vârstă de 13 ani.Nu am curaj sa îi spun mamei deoarece îmi este rușine si de ginecolog îmi este foarte frică crying... urat este să fii fata! Help me!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Felicitari. Ai trecut din randul copiilor/fetitelor in cel al adolescentelor. In primul rand trebuiesa fii constienta ca nu este rusinos ceea ce ti se intampla, din moment ce sangerarea lunara este un act fiziologic absolut normal care se produce in cazul tuturor femeilor. Mama ta va afla oricum ca ai ajuns la varsta de a avea menstruatie, deci nu are niciun rost sa te feresti de ea sau sa-i ascunzi aceasta veste si de asemenea ea prin cunostintele sale in domeniu, te va ajuta si indruma in tot ceea ce trebuie sa stii si sa faci in momentul in care esti la menstruatie. Nu uita ca va trebui sa ai luna de luna absorbante, si poate ca zi de zi protejslipuri pe care deocamdata ti le poate cumpara doar ea. Deocamdata nu se pune problma sa ai nevoie de efectuarea unor vizite medicale de natura ginecologica deci nici aceasta asa zisa teama de medicul ginecolog nu este intemeiata. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce e urat sa fi fata? ce e rau ca ai ciclu? uite asa ai devenit si tu adolescenta nu vad ce urat/rau e in asta, e mama ta, cu mama ta trebuie sa ai o comunicare buna, ginecolog e un doctor care isi vrea binele, daca te doare maseaua ce faci? stai cu durerea?

| Biu009 a răspuns:

De ce naiba sa-ti fie rusine?

| sucdefructe a răspuns:

Dar de ce sa te duci la ginecolog. Menstruatia este un lucru absolut normal si spune-i mamei tale

| Andra2636363636 explică:

Multumesc frumos corbulabrosu pentru ajutor.In final i-am spus mamei si mi-a dat sfaturi.Va mulțumesc tuturor pentru ajutorul acordat, dar corbulabrosu m-a ajutat foarte mult.O zi buna sa aveti!