| Lili455 a întrebat:

Azi prietenul meu mi-a propus sa facem dragoste! Avem un an de relație si eu am 18 ani! Problema este ca imi este frica sa fac asta, nu Stiu de ce dar imi este! Ma puteți ajuta?

Răspuns Câştigător
| andreeabobo a răspuns:

Trebuie sa te simti pregatita, daca se intampla sa te simti ca esti pregatita. Nu trebuie sa iti fie frica si da niciodata nu o sa fii 100% pregatita pentru ca tot timpul te gandesti la diverse lucruri, dar trebuie sa fie un moment ok, un moment sincer, un moment in care stii ca nu vei regreta si sa te simti in siguranta, mai ales ca e prima data. Nu te lasa intimidata daca te roaga mereu, ideea e sa fii tu ok cu ceea ce faci.
DA, o sa te doara, da prima data nu o sa fie woooow! Da prima data nu e o placere de wooow dar asa e prima data. Trebuie doar sa fii tu pregatita cu tine si sa fie un moment ok sa te simti sigura!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca iti este frica, inseamna ca nu esti pregatita si ar trebui sa mai astepti, pana iti doresti si tu!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca iti este frica de durere este OK fiindca este logic si rational sa ai o asemenea teama. Insa daca frica/teama este de alta natura si/sau apare din alte motive inseamna ca in acest moment inca nu esti pregatita nici psihic si nici d.p.d.v. al imformatiei corecte si strict necesare de a fi cunoscute. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca iti este frica, amana momentul inceperii actului sexual, pentru atunci cand nu iti va mai fi frica.

| wpetterssone a răspuns:

Nu trebuie să te grăbești să faci ceva ce nu te simți pregătită să faci.

| euveverita a răspuns:

Nu,daca nu te simti pregatita.Este timp.O sa pierzi ce e mai frumos din această arta.
Dacă te presează prea mult o să ajungi in depresie, am trecut si eu.Nu eram pregatita, tot insista, dar a inteles ...Si cand am fost pregatita lucrurile au decurs diferit.

| Teooo12 a răspuns:

Daca tu crezi ca iti este frica nu ar trebui sa faci acest lucru. Daca el te iubeste nu trebuie sa te oblige sa faci dragoste cu el si sa inteleaga ca nu esti inca pregatita sa faci asta