| Anda357763 a întrebat:

Cand nu întrețin relații sexuale mai mult timp, mă doare uneori jos. Sa fie din cauza schimbărilor hormonale?
(Si da, stiu ca nu sunt ok nici ele, dar momentan nu am ce sa fac)

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea sau chiar si doar senzatia de disconfort, apare de obicei in momentul in care muschii vaginului nu sunt suficient de bine relaxati. Senzatia de durere este provocata de intinderea mai exagerata a muschilor vaginali, stare care apare/se produce in urma procesului de largire a canalului vaginul pana la atingerea diametrului similar cu grosimea penisului introdus. Durerea este provocata de factori fizici, deci NU de producerea unor posibile dar improbabile modificari hormonale care sa apara exact in acel moment. Pentru a avea parte de un act sexual cat mai placut si satisfacator, inainte de sexul propriu zis in mod obligatoriu este necesar sa fie efectuat un preludiu cat mai...''meserias''. Multa sanatate!

| alina2k18 a răspuns:

Durerile apar Cand nu intretii deloc aka abstinenta?
Sau cand faci sex dupa o perioada de pauza?