| Diana254 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie din ce cauza imi curge menstruatia mai putin luna aceasta? Mentionez ca am avut contact sexul insa fara ejaculare, dar dupa acesta am avut toate simptomele pe care le am de obicei cand sa imi vina menstrutia. Sani umflati, durerosi..in prima zi de menstruatie am ajuns la spital din cauza durerilor Ma panicheaza faptul ca spre deosebire de alte dati curge foarte putin si sunt in a 3a zi. Am facut o ecografie abdominala acum ceva timp si mi au iesit niste chisturi, este posibil sa aiba legatura? Sau exista vreo posibilitate sa fiu Insarcinata? Astept un raspuns serios va rog!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cantitatea de menstra eliminata este in relatie directa cu marimea endometrului (captuseala uterului), adica de volumul/grosimea mucusului, a tesuturilor si a vaselorde sange care-lconstituie. Formarea si dezvoltarea endometrului este reglementata de producerea hormonilor feminini si de echilibrul existent intre hormonii estrogen si progesteron. In cazul aparitiei unui dezechilibru intre cei 2 hormoni feminini amintiti, procesul de "construire" a endometrului are de suferit si este posibil ca endometrul sa fie unul slab dezvoltat, anemic cu o cantitate mica de mucus si tesuturi in constitutia ei si ca urmare si menstra rezultata in urma destramarii/distrugerii endometrului sa fie cantitativ putina si ca atare si fluxul zilnic de menstra eliminata este mic, deci este o menstruatie slaba. Si ca explicatie finala, se stie ca hormonii feninini sunt produsi de glandele endocrine si de foliculul ovarian, in concluzie daca ovarele tale deci si foliculul ovarian are chisturi (fiind afectat polichistic) rezulta ca producerea hormonului estrogen este afectata si ca atare si formarea si dezvoltarea endometrului. In toate cazurile in care ovarele sunt afectate de chisturi formarea endometrului va fi la randul ei afectata si de obicei endometrul rezultat va fi unul anemic sau aproape lipsa si in concluzie cantitatea de menstra rezultata din destramarea ei va fi foarte mica. In situatia descrisa in intrebare, se poate aprecia ca in nici un caz nu poate fi vorba de sarcina. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Nimeni nu stie exact decit medicul ginecolog, mergi la el si exact ce ne ai scris aici spune i lui toate simptomele, iar el in baza analizelor si a unei consultratii de specialitate i ti va pune diagnosticul, si vei afla ce ai daca esti gravidă sau nu. Ce vârstă ai? O zi frumoasă.

| WaterDrop a răspuns:

Insarcinata, este putin probabil.Chisturi, foarte posibil.Insa doar un doctor si un consult iti poate spune cu siguranta.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Cum adică "ara ejaculare"?
Nu ai ejaculat tu?
Nu a ejaculat în prezervativ?
A avut prezervativ dar nu a ejaculat deloc?
De ce crezi ca ai putea fi însărcinată?
Poate pentru ca de fapt nu ejacularea te îngrijorează, ca a lipsit, ci prezervativul.
Pai data viitoare ghici ce trebui sa faci ca sa nu mai fi stresata daca ai ramas sau nu însărcinată?!?
Acum nu esti. Poate data viitoare ai mai mult noroc.