| Flori568 a întrebat:

Cum am mai spus pe 6 Septembrie am avut contact sexual protejat urmat de 4 menstruații venite la timp, doar ca m-a ținut mai mult cu o zi. In Noiembrie am avut menstruație pe 6 si acum iarăși pe 1 Decembrie, care trebuia sa ma țină 5 zile si astăzi am fost in a 3a zi si abia mai curgea. Care sa fie cauza, e vorba de o sarcina?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e o sarcina, e o dereglare hormonala care se accentueaza din cauza ca nu o tratezi (se pare ca tu din septembrie pana acum, desi ai probleme, nu ai fost nici macar la o consultatie ginecologica).

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca de o anumita perioada de vreme in organismul tau glandele care produc hormonii feminini estrogen si progesteron, nu functioneaza corect/in parametri normali si din acest motiv apar dereglari hormonale. Fiindca NU se produc cantitatile necesare/suficiente de hormoni feminini si nici in momentul oportun si din acest motiv procesul de formare si dezvoltare a endometrului este perturbat, nu se dezvolta complet, astfel ca grosimea, volumul si marimea acestuia pana la sfarsitul ciclului va fi una mult mai mica, mai infima. In momentul destramarii endometrului si a transfarmarii acesteia in menstra, va rezulta o cantitate mai mica care in mod logic se elimina intr-un timp mai scurt. Este un proces cat se poate de usor de inteles de catre cineva chiar daca are cunostinte minime in privinta modului de a se produce menstruatia. Este ABSOLUT IMPOSIBIL sa fii insarcinata dupa producerea a 4 menstruatii produse la timpul potrivit. Multa sanatate!

| zipiiii a răspuns:

Stai linistita, fostei mele i-a intarziat 2 luni aproape, de ma si pregatisem de botez laughing dar dereglarile astea sun ciudata daca nu mergi la un doctor, si ia anticonceptionale..regleaza ciclul si scapi si de grija sarcinii.