| anonim_4396 a întrebat:

Buna! De 4 zile, asta fiind a 5-a zi am niste secreții maronii iar peste 4 zile trebuie sa imi vina menstruația deși nu ma dor sanii asa cum ar trebui in mod normal inainte de menstruație. Pe langa secreții ma doare ovarul stâng din cand in cand si simt ca as avea cistita dar fara dureri la urinare, doar mâncărimi. Tin sa menționez ca m-am si reapucat de fumat, oare sa fie asta cauza? Si întrețin si relații sexuale dar sunt protejate, însă pe langa asta ne si "frecam" unul de celalalt.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la fumat nu ai avea de ce sa ai mancarimi vaginale, asta este clar, dar de la sex si frecatul organului masculin de vulva ta, sigur ca se pot lua boli cu transmitere sexuala.
Mergi la medic si fa-ti un test citologic, sa vezi ce se intampla in vaginul tau.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate presupune ca secretiile maronii pe care le-ai de cateva zile, reprezinta de fapt si real o sangerare menstruala pornita mai devreme, care se manifesta si se desfasoarta atipic si intr-o anumita masura si normal din cauza unei activitati hormonale dereglate in decursul ciclului menstrual anterior. Multa sanatate!