| tilll a întrebat:

Bunabig grine ce lalelele, crinii, lacramioarele si viorele rezista pe timpul iernii?

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ca cum adica de ce?
Lalelele au bulbi, la fel ca si ceapa, lacramioarele au rizom. Bulbii, rizomi, tuberculi sunt tulpini modificate si in ele se stocheaza materialul necesar plantei ca sa creasca si la anul.
Toate plantele ierboase perene au o parte aeriana, care creste in fiecare an si apoi se usuca, la fel ca si frunzele foioaselor, si o parte subterana in care sunt muguri din care rasare iarasi la anul.

| Lorena_2784 a răspuns:

Ceeee? Zenithf cum sa aiba lacrimioarele rizom ai innebunit?! au bulbi!

si prin bulbi rezista pe timpul iernii.