| Nextone a întrebat:

De ce viata unora este asa simpla iar a altora trebuie sa fie mai complicata.De exemplu prietena mea cea mai buna a intalnit prima iubire,singura ei relatie si sunt impreuna,fericiti, anul acesta s-au casatorit, iar viata mea e complicata.Am avut diferite relatii,prima mea iubire a avut un impact puternic asupra vietii mele,ca asupra tuturor, cred.M-a parasit dupa 3 ani.Am avut inca o relatie de aproape 2 ani in care nu am iubit,recunosc,dar ma simteam eu.M-am desparit de el deoarece am decis sa imi ascult inima, am intalnit pe altcienva cu 10 ani mai mare decat mine si m-am indragostit nebuneste,am retrait prima iubire, pot spune.Am renuntat la tot,prieteni, iesiri si nu pentru ca mi-a cerut el ci pentru ca "prietenii " mei nu mai vorbeau cu mine pentru ca m-am despartit de acel baiat.Suntem impreuna de 5 luni,il iubesc enorm,doar ca viata mea s-a schimbat complet,el vede lucrurile altfel si uneori parca imi cere prea multe,sa fiu intr-un anumit fel,reprosurile lui sunt constructive si am invatat multe, doar ca nu mai simt ca sunt eu unoeri.Eu sunt mai timida,mai rezervata,mai ales cand sunt intr-un mediu nou,cu oameni noi,de alta varsta,de alt nivel social,iar el stiu ca ma vrea mai deschisa.Pur si simplu nu ma simt bine in pielea mea,mereu am avut problema asta in imprejurari noi.dar acum parca ma acomodez din ce in ce mai greu,nu invers, cum ar trebui.Cum sa trec peste asta si sa imi salvez relatia?

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Si acum,ce faci?
In numele iubirii,iti ingropi personalitatea?
La varsta ta,nu stai sa fii dresata si croita ca sa ajungi pe masura cuiva,ci ii explici ca asta esti tu si daca te accepta cum esti,bine.
Daca nu,iarasi bine.
Stiu ca vrei sa-ti salvezi relatia,e firesc,il iubesti,dar nu accepta sa imbraci hainele altcuiva, doar ca sa fii iubita la randul tau.
Ai avut doua relatii, ar fi trebuit sa intelegi ca dragostea asa cum vine, asa si pleaca, daca nu sunt amandoi in ea.Si aici,iar te vad doar pe tine luptand.
Ti se pare normal sa vrea sa te schimbe,oricat de constructiv ar face-o? Ca sa vrea sa te schimbe,inseamna ca nu te vrea pe tine,ci o alta fata,diferita.
Lasa-i spatiu sa o caute si tu ramai cea care esti, poti fi iubita, adorata, exact asa cum esti, nu ai nevoie de nici o transformare.
Parerea mea.

| FeTizZa a răspuns:

Asa se intampla cand el cu mult mai in varsta ca tine. Experienta si varsta vorbesc. Eu una te inteleg perfect, desi nu toti pot intelege prin ce treci tu. Incearca sa te impui si tu mai mult in relatie, sa ii arati ca poti mai mult, iar cu acomodatul, ma aflu in aceeasi situatie, gandeste-te ca acele persoane noi, de alta varsta, de alt nivel social sunt tot oameni, la fel ca tine. Pana la urma daca te place, atunci trebuie sa te placa asa cum nu esti, nu sa te modeleze asa cum vrea el sa fii.

| cristimihailov a răspuns:

Relatia pe care o descrii tu este un neam de relatie parinte-fiica sau profesor-elev.

Tu cauti o relatie in care sa te afirmi, dar in cadrul actual, profesorul este prea dur si nu vrea sa asculte si ideea elevului. Pt ca profesorul sta bine in banda sa de confort.

Daca un elev nu trece un examen, in general 20% este vina elevului si restul a profesorului. Iar cum examenul de care vorbeam este examenul vietii elevului, ce faci in aceste situatii?

Schimbi elevul? Nu. Pt ca doar unul ai. Si tu esti acela. Asa ca ce ramane?

Schimbi profesorul.

Este adevarat au fost sentimente. Dar precum trandafirii, si acestea au crescut si s-au trecut. Au ramas semintele numai bune sa formeze o noua relatie.

Planteaza-le.

Sper ca nu am fost prea poet si s-a inteles ceva.

| Alcyon a răspuns:

Probabil ca prietena ta a stiut sa se orienteze. Spre deosebire de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fiecare are viata lui, cat despre prietena ta bv ei a stiu unde sa cauta si ce. ai trecut de la unu la altul si acum la unu cu 10 ani mai mare si te plangi.a cui o fi vina nu stiu.parca noi l-am ales.

| FeTizZa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca TequilaSunRise are nevoie de critici. Vietile noastre sunt diferite, nu toti ne intalnim marea dragoste din prima incercare, si aici nu e vorba ca stii ce si unde sa cauti, ca pana la urma nu stii ce te asteapta cand cunosti o persoana. Ea isi asuma alegerile sau vina, dupa cum ii spui tu, insa tot ce vrea este o parere, nu un repros. O zi faina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna viata celor din jur ni se va parea mai simpla pentru ca atunci cand ii judecam, judecam doar aparentele si nu situatia in sine. Si alti oameni atunci cand ne judeca pe noi, procedeaza la fel, e imposibil sa stii cu adevarat prin ce trece altcineva. Evident ca exista si oameni care au o viata mai usoara si par protejati in orice fac dar nici un om nu e mai presus de ironia sortii, cu totii trebuie sa infruntam piedicile vietii, mai devreme sau mai tarziu.

Cat despre situatia ta, nu stiu sigur ce sa spun. Nu stiu sigur care e motivul disconfortului tau. Poate e asa cum spui, poate te simti ciudat pentru ca ai probleme sa te adaptezi. Darmai exista si posibilitatea sa te simti asa pentru ca stii, la nivel constient sau subconstient, ca ceva nu e in regula. Daca senzatia ca ceva nu e in regula e prezenta foarte des, poate ar fi cazul sa-ti analizezi pe indelete stuatia si sa afli ce anume te deranjeaza atat de mult. Poate ca in goana ta de a gasi fericirea ai ignorat anumite lucruri, lucruri care acum incep sa iasa la suprafata.

| CreaţaWsz a răspuns:

Fiecare avem viata complicata si asta o face speciala in felu ei. Gandeste-te, pune cap la cap tot si vezi ce avantaje ai de la relatie si ce dezavantaje si o sa hotorasti singura daca merita.winking

| sirD a răspuns:

Fiind mai in varsta probabil va intelege daca ii spui problema si daca e istet le va rezolva.
Daca nu merge merge asa schimba-l.
Am trecut prin asta, eram cu 7 ani mai mare ca ea si iti zic ca sunt diferente
Dar daca nu se rezolva diferentele cumva frustrarile cresc si nu iese bine.
Probabil simti ca ti se fura viata, tineretea si vei regreta candva
Succes

| sirD a răspuns:

Mi-ar face placere sa intram in detalii daca simti nevoia.
M-ar ajuta si pe mine sa inteleg prin ce a trecut partenera mea
Ms

| angel_4561 a răspuns:

"am intalnit pe altcienva cu 10 ani mai mare decat mine si m-am indragostit nebuneste", cei in varsta au alte mentalitate, mai gandeste-te te rog, posibil sa fie gelos esti mai mica cu 10 ani

| adaghddbshdshdbsbcdbsdj a răspuns:

Te simti ciudat pentru ca inca nu te-ai acomodat. Timpul le rezolva pe toate. Toate cele bune :*!