| Roxana010 a întrebat:

Buna, de curand am facut dragoste cu iubitul meu, dar nu a fost penetrare completa, a introdus doar jumatate. Inca simt dureri mari la nivelul vaginului si spate, nu am sangerat, insa vreau sa stiu, mai sunt virgina odata ce a bagat-o, dar nu complet?
Vreau un raspuns cat mai rapid, dau funda celui mai bun, multumesc

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu mai esti virgina, indiferent cat de mica a fost penetrarea (chiar mai mica de 1 cm). Nu uita de prima consultatie ginecologica, necesara in prima luna de la inceperea vietii sexuale.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, virginitatea s-a dus in momnetul cand a existat penetrare vaginala, chiar si 1 cm!
Durerile vaginale le-ai avut, pentru ca a lipsit preludiul si vaginul tau nu a fost umezit, ca sa permita alunecarea usoara si placuta a penisului in interior.
La dezvirginare nu este musai sa curga sange!
Sunt fete, care au un himen elastic sau compartimentat diferit, si, ori necesita mai multe penetrari, ori penetrarea trebuie sa fie cu un penis mai gros, ca sa rupa himenul.

Iata cateva articole care ti-ar clarifica dubiile:
http://www.i-medic.ro/......-himenului

http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

| corbulalbrosu a răspuns:

Virginitatea femeii, ''dispare'' in mod instantaneu chiar in clipa in care penisul este introdus in vagin indiferent daca a urmat un sex sau a existat doar o singura penetrare a vaginului. Nu are nicio relevanta sau importanta adancimea penetrarii, timpul ca si lungime (chiar si foarte scurta) si de asemenea nici daca a existat sau a lipsit sangerarea fiindca acest lucru depinde in primul rand de gradul de vascularizare a pielitei himenului si de asemenea de grosimea acesteia, precum si de diametrul gauricii, perforatiei existente in HIMEN inca din nastere. Senazatiile ulterioare de durere si de disconfort resimtite in zona vaginului si a vulvei, sunt absolut normale in cazul fetelor, fiind mai putin ''normale'' in cazul baietilor. Este indicat ca in astfel de situatii sa va abtineti de a repeta penetrarea inainte de disparitia completa a senzatiei de disconfort si de durere din intreaga zona a vulvei si a vaginului. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Din momentul in care a bagat-o, nu mai esti virgina.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu mai esti virgina daca ai avut contact sexual.

Răspuns utilizator avertizat
| artemidak a răspuns:

Nu mai esti, fizic vorbind.
Cel mai probabil Himenul s-a rupt.
Dar depinde dacă tu încă te simți sau nu virgina.

| anonim2533 a răspuns:

Pai daca n a curs sange inseamna ca nu s-a spart himenul

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Exista si cazuri in care himenul este mai elastic si daca nu intrat toata e posibil sa nu fie inca rupt, de asta nici nu ai avut sangerari.