| Lexyemada a întrebat:

Buna, de exemplu as vrea sa merg la un ginecolog pentru prescripția unor anticonceptionale, ce fel de analize o să-mi faca? Cat ar costa si daca ar fi nevoie de bilet de trimitere de la medicul de familie?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a beneficia de o consultatie cat mai ''profesionista'' este indicat sa te prezinti la un cabinet ginecologic privat, unde tariful unei astfel de consultatii de regula este in jur de 80-100 lei.
Fiindca in cazul pastilelor anticonceptionale (AC) este vorba de un medicament hormonal, folosirea pastilelor AC se face numai dupa prescrierea medicului ginecolog. Stabilirea pastilei AC care este cel potrivit si se pliaza pe activitatea hormonala proprie se poate stabili numai printr-o consultatie ginecologica prealabila, care consta in :
-- palparea profesionala a sanilor,
-- efectuarea testului privind viteza de coagulare a sangelui
-- 2-3 analizele hormonale necesare efectuate de catre medicul ginecolog pe loc al carui pret este cuprins in pretul consultatiei.
Doar procedand astfel, pe baza rezultatelor obtinute medicul reuseste sa schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu/unic si cu ajutorul acestui profil hormonal reuseste in deplina cunoastere si siguranta poate sa aleaga tipul si marca pastilei AC potrivite de a fi folosit, cel care se pliaza cat mai perfect pe activitatea hormonala proprie, din numeroasele sortimente existente in farmacii. Medicul ginecolog are si datoria de a explica si indica momentul propice de a se incepe folosirea lor, precum si modul corect de administrare a pastilelor AC, deoarece doar asa prin respectare intrutotul, a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, produsul selectat va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care femeia nu poate sau nu doreste sa fie consultata de un medic ginecolog, ea poate opta sa foloseasca ca metoda contraceptiva inelul hormonal intravaginal cu emitere continua de hormoni - NuvaRing. Daca inelul NuvaRing este introdus in vagin in prima zi de menstruatie, in acel caz din acel moment in organismul femeii s-a instalat protectia contraceptiva totala, asa ca incepand din acel moment pot fi intretinute contacte sexuale neprotejate cu ejacularea spermei in vagin de fiecare data. Pe baza celor precizate se poate afirma ca : INELUL CONTRACEPTIV reprezinta cea mai sigura metoda de protectie inventata pana in prezent deoarece gradul de protectie asigurat depaseste 99, 7%, si asta datorita faptului ca hormonii contraceptivi trec in sange in mod continu (clipa de clipa) in cele 24 de ore ale zilei si nu in ''socuri'' produse din 24 in 24 de ore cum se intampla in cazul pastilelor AC.
Din acest motiv nivelul de protectie oferit de inelul NuvaRing se situeaza mult peste cel oferit de pastila AC si este incomparabil mai mare (de zeci/sute de ori mai mari) decat cel asigurat de prezervativ. Sperma poate fi ejaculata in vagin defiecare data fara nicio retinere fiindca atat timp cat inelul este mentinut in vagin, formarea sarcini devine practic IMPOSIBILA. Daca prezenta inelului creaza disconfort atat femeii cat si/sau numai barbatului in timp ce este intretinut actul sexual, atunci inelul poate fi scos din vagin pe perioada intretinerii sexului. Acest lucru se poate face in FIECARE ZI pentru o perioada de maxim 3 ore, insa este recomandat ca acest timp sa nu se depaseasca 2 ore. Dupa ce inelul este spalat cu apa rece, acesta se introduce si repozitioneaza in vagin. In cazul folosirii inelului contraceptiv NuvaRing cu emitere continua de hormoni, in cazul unui numar mic de femei, poate sa apara fenomenul de spotting in perioada primelor 2-3 luni de folosire. Acea sangerare foarte slaba se datoreaza faptului ca aceasta metoda de protectie se bazeaza pe folosirea cantitatii MINIM posibile de hormoni specifici (circa 60% din cei folositi in pastila AC). Sangerare foarte redusa (dar deranjanta in cazul unora) este absolut normal sa se produca asa cum am si precizat din cauza acelui nivel cel mai mic posibil de hormoni utilizati/folositi. Teoretic o sarcina se poate produce cu totul accidental si dupa calculele specialistilor acest lucru se poate intampla odata la circa... 120 de ani de folosire a acestui inel. Sanatate!

| alina2k18 a răspuns:

E nevoie de bilet de trimitere daca lucreaza cu casa de asigurari [ si te duci la inceputu lunii cat au fonduri ] sau daca te duci la consultatie la spital de stat.
Altfel la privat preturile incep de la 150 lei /consultatia fara echografie sau alte analize si nu ai nevoie de bilet de trimitere ca e cu plata directa.