| marianaustroi a întrebat:

Buna de unde curge ciclul asta de unde se aduna timp o luna (e adevarat ca si ovulu nefecundata se elimina odata cu ciclu )

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Complet gresit. Menstruatia are rolul sau si se produce din cu totul alte motive. In fiecare ciclu se produce 1 ovul, (in cazuri extrem de rare se pot produc mai multe ovule) deci nu ar putea fi vorba de mai multe ovule si niciodata ovulul nu supravietuieste pana in momentul producerii menstruatiei, deoarece ovulul nefecundat dispare cu circa 10 zile inainte de menstruatie.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Taină fiule

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e si rolul menstruatiei sa elimine ovulele nefecundate

| corbulalbrosu a răspuns (pentru suntserios):

Complet gresit. Menstruatia are rolul sau si se produce din cu totul alte motive. In fiecare ciclu se produce 1 ovul, (in cazuri extrem de rare se pot produc mai multe ovule) deci nu ar putea fi vorba de mai multe ovule si niciodata ovulul nu supravietuieste pana in momentul producerii menstruatiei, deoarece ovulul nefecundat dispare cu circa 10 zile inainte de menstruatie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Menstra care se elimina ciclic prin asa numita sangerare menstruala reprezinta resturile de substante mucilaginoase si resturi ale unor vase de sange (care au existat in endometru) provenite/rezultate ca urmare a destramarea endometrului imbatranit si devenit inutil in organism. Endometrul este mucoasa ce captuseste cavitatea uterina, mucoasa eliminata lunar/ciclic prin intermediul sangerarilor menstruale. In cazul in care se produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid, ovulul fecundat se va inradacina/va patrunde in aceasta mucoasa denumita; endometrul deci femeia ramane insarcinata si nu se va mai produce menstruatia in urmatoarele 9 luni pana la nasterea copilului. In cazul in care nu se produce fecundarea, acel ovul intra intr-un proces de degenerare rapida si in urmatoarele 2-3 zile se dezintegreaza iar resturile de ovul sunt resorbite de organism. In concluzie ovulul dispare pur si simplu din organism dupa 2-3 zile de la ovulatie in cazul in care nu se produce fecundarea. In consecinta ovulul nu se elimina impreuna cu menstra.

| marianaustroi explică:

Da explcatimi mai aprofundat a rog

| RAY a răspuns (pentru marianaustroi):

Nu se aduna nimic, fi atenta ai un ovul =o celula cea mai mare din organismul uman daca nu este fecundat de un spermatioz corpul il curata, lichidul ala e urina si sange si ovulul desigur

| Oana92 a răspuns (pentru RAY):

In lichidul ala nu exista niciun strop de urina! Urina se elimina prin uretra, nu prin vagin, cele doua orificii/cai sunt paralele sa zicem, ca asezare anatomica si NU se intalnesc NICIODATA!

| RAY a răspuns (pentru Oana92):

Bine

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Oana92):

Un raspuns atat de imbecil poate fi dat doar de unul care are un IQ cu valoare mai mica decat numarul lui de la pantofi. rolling on the floor

| Oana92 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Uuuu...raspunsul asta e bun de tinut minte! laughing)