| viatafrumoasadartrista a întrebat:

Deci daca nu stiti intrebarile mele uitati-va.
Bun... in legatura cu sarcina... mie cam frica de momentul nasterii, stiu ca mai e mult pana atunci (cam 5 luni), dar mi-e frica, si nu pot decide ce sa fac: cezariana, sau sa nasc pe cale naturala (am 20 de ani)
Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Naştere naturala
Vreau, sa te conving, sa nasti natural, dandu-ti 6 motive. Trage adanc aer si piept, citeste, si de ce nu, aplica.

Daca vrei sa ai control asupra corpului tau in timpul nasterii pentru a avea o dilatatie a colului cat mai mare, trebuie sa participi activ la nastere. Astfel, si interventiile de rutina din partea medicilor vor fi cat mai putine.

Dezavantajul este, ca vei simti durerea aducerii pe lume a bebelusului. Dar, cu o pregatire necesara si suport din partea sotului sau a cuiva apropiat, probabil vei avea multa putere si vei fi deplin satisfacuta, ca ai ales sa nasti pe cale naturala.

Iata sase avantaje ale nasterii pe cale naturala:

1. Daca vei naste natural, corpul tau va avea de suferit mai putin decat in cazul operatiei de cezariana si se va reface mult mai repede. De asemenea, nici bebelusul nu va avea de suferit, iar tu vei avea lactatie imediat ce nasti.

2. Desi durerea din timpul nasterii poate fi mare, majoritatea mamicilor care nasc natural spun, ca vor face la fel si la urmatoarea nastere, pentru ca nimic nu se compara cu participarea activa la nasterea copilului tau.

3. Pentru ca in timpul nasterii vei fi constienta si activa, vei putea, sa te misti astfel, incat sa iti gasesti pozitia cea mai confortabila pentru nastere si pentru a impinge cat mai eficient.

4. Vei beneficia de sprijinul si suportul partenerului, care te va ajuta, sa treci mai usor peste durerile facerii.

5. Vei scapa de anestezia epidurala (consta in injectarea substantei anestezice, continuu sau in doze repetate, la nivelul coloanei vertebrale lombare, intre os si meninge - teaca protectoare a maduvei spinarii, printr-un cateter fin - cateter epidural -), de inciziile la nivelul pielii si a uterului, precum si de aspirarea lichidului amniotic.

6. Exercitiile de relaxare din timpul nasterii iti vor fi de folos si dupa aceea. Multe mamici au apelat la ele in primele zile de alaptare si de ingrijire ale bebelsului, cand grijile sunt coplesitoare, iar corpul trebuie sa se refaca.

Trebuie sa-ti mai spun, ca cel mai greu, iti va fi in ultima luna de sarcina, cand te vei simti "uriasa" si vei dori, sa se termine totul cat mai repede, dar nu dispera si mai ales nu renunta la plimbari sau la activitatile casnice, pe motiv, ca esti insarcinata. Sarcina nu este o boala, ci o binecuvantare...ai grija de tine, nastere usoara, sper, ca va fi un copil nascut in zodia Leului. Toate bune!

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mai ai timp! Hraneste-te corespunzator, mai ales lactate, fructe si legume, misca-te, danseza-te, plimba-te, citeste, vorbeste cu el, ca te aude!, asculta cat mai mult Mozart - vezi ca exista si niste discuri speciale pentru bebe!
Daca situatia materiala iti permite, intereseaza-te de costurile si conditiile nasterii naturale in apa, care are avantajul ca micutul trece din tine, direct in apa, mediul lui specific primar, si astfel socul venirii pe lume este foarte mult diminuat pentru el, cat si pentru tine! Apa e calda, si nasti in picioare, iar gravitatia te ajuta si ea! Toate cele bune!

| R_8074 a răspuns:

Cale naturala, acum depinde si in ce pozitie e copilul la nastere. E mai dureros banuiesc pe cale naturala dar nu ramai nici cu semne si iti dau drumul mai repede acasa.

| rony a răspuns:

Daca medicii nu recomanda(datorita unor posibile probleme)cezariana, sa nu-ti fie teama sa nasti normal. Cezariana e totusi o... operatie.

| DjTactumare a răspuns:

La moda este cezariana si este si mai usoara, daca nu vrei sa te chinui si sa injuri pe ala, si pe toto neamu lui laughing, care te-a lasat gravida

| Georgy_3832 a răspuns:

Mai bine nasti pe cale naturala... parerea mea