| Punctsidelacapat a întrebat:

Buna dimineata. Ajutati-ma, va rog, cu un sfat. Tata vrea sa ma despart de iubitul meu. Nu stiu de ce nu-l accepta... lucreaza, nu fumeaza, singura problema ar fi varsta eu am 16 el 21. dar chiar tin la el dar tata nu ma mai lasa sa-l vad, imi interzice chiar sa ies afara.

15 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Aceiasi diferenta de varsta era si intre noi si tata nu ma lasa sa fiu cu el
dupa ce am scapat de tata, relatia nu a mai mers oricum
diferenta de varsta duce la despartire!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu, fiind baiat serios (tot 21 am si eu), cred ca l-as cauta pe 'socru', sa vad care-i problema.
Acum depinde si ce fel de oameni sunt tatal si cu iubitul tau...

| Fatamuntilor a răspuns:

Orice parinte, mai ales cei de fete sunt sceptici atunci cand in viata fetei lor apare un baiat.Iar daca baiatul este major, motivele de ingrijorare cresc.
Daca esti convinsa ca iubitul tau nu-ti va propunne sa faceti sex, daca te respecta, daca stii ca iubeste eu zic sa-l inviti la voi acasa ca tatal tau sa se convinga ca baiat serios.

| sofisis a răspuns:

Probabil considera ca e prea mare si versat pentru tine, care esti inca copil.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatal tau stie infinit mai bine decat tine cum functioneaza baietii, pentru ca si el a fost baiat la randul lui. Asta si faptul ca tu ai doar 16 ani sunt doua motive suficiente ca sa nu doreasca sa ai o relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred si eu ca nu-i de acord, ala munceste are o varsta si tu avea ai de 2 ani buletinul. ca restul tembelilor ma intreb ce a vazut la tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu iti dau un sfat din propria experienta.Si la mine e la fel dar eu am 17 jum si el 24, nici pe noi nu ne lasa parinti sa fim impreuna dar am reusit sa tinem relatia secreta 4 ani(in august facem 4 ani) si am trecut prin multe impreuna.Te sfatuiesc sa ti si tu acum relatia secreta daca chiar ti la el si el vrea asta. Daca merita sa faci totul pentru el, eu iti spun sa faci.Zi ca el si fa ca tine.Gandestete daca te desparti de el acum si apoi o sa regreti ca ai facut ca tatal tau.Stai linistita ca si pe mine mau prins de multe ori ca mam vazut cu el dar daca o sa vada ca il iubesti si faci totul sa fi cu el o sa te lase pana la urma.Iti urez succes! Tine minte "Nu renunta niciodata la visul tau"! Iubirea invinge in todeauna!

Răspuns utilizator avertizat
| marin81 a răspuns:

Probabil ca tatal tau stie mai mulote despre iubitul tau ca si tine / Nu cred ca vrea sa te vada cum suferi/ de ce nu porti o discutie, pe un ton calm, cu tatal tau?

| NoRegretsxx a răspuns:

Daca ai sti cata dreptate au parintii in unele privinte.
Am avut varsta ta si te inteleg si pe tine si frustratile tale in legatura cu deciziile tatalui tau. Dar esti minora, ceea ce ar putea sa ii creeze probleme iubitului tau si esti fata lui. Nu ai de unde sa stii ce inseamna asta pentru el, cat il macina noaptea cand se pune in pat, gandul ca ala se atinge de fetita lui(ca asta esti pentru tatal tau), ca are ala ganduri perverse cu tine.
Da nu te lasa sa iesi din casa pentru ca asta il face pe el sa doarma mai bine noaptea, gandul ca ala nu e langa tine il linisteste si te stie el acasa cuminte in patratica ta.
Eu am iubit de 3 ani, locuiesc cu el tot de 3 ani si desi nu mai sunt sub aripa parintilor sa zic asa, am incredere in judecata loc, pentru ca stiu ca imi vor binele si desi am 23 de ani si nu mai depind de ei, daca am vreo nelamurire sau nu sunt sigura pe mine in legatura cu ceva pe mama si pe tata ii sun sa ii intreb daca oare e bine ce fac, samd.
Eu doar ti-am dat un exemplu de situatie.
Tu faci ce vrei si desi da e perioada pubertatii si a teribilismului, perioada aia rebela din viata, el stie ce stie de nu te lasa.
Plus ca in perioada asta e punctul culminant cand "urla" hormonii in tine si el vrea sa te impiedice sa faci ceva ce poate vei regreta mai tarziu. (Zic si eu..nu stiu daca ai facut deja sex sau nu cu el)
Tu faci ce vrei, iar daca prin ceea ce ti-am zis te-am ofensat cu ceva, imi cer scuze.
Mult succes!

| bbu2eugen a răspuns:

Pai stii care i treaba ii e frica sa nu te lasi de scoala ii e frica sa nu fie vreun golanas care vrea o aventura ii e frica de multe de aia asteapta varsta potrivita in care vrea un "ginere" sa zicem asa.

| Pitagora a răspuns:

Da sau terminat baietii de 15, 16, 17 ani?
poate tu si restul fetelor de varsta ta nu stiti ca un baiat de anii lui ziua se vede cu voi si noaptea iese in club cu iubita lui de aceeasi varsta.Zis pe scurt baieti 20-23 de ani care se pun cu fete de 14-15 ani se pun doar pentru sex

| lunetaspatiala a răspuns:

Nu prea stiu ce sa zic,dar la varsta ta nu inteleg de ce nu te-ar lasa sa iesi pe afara, si mai ales sa ai un prieten, dar cred ca tatal tau vrea sa te desparti de prietenul tau din cauza varstei, dar incearca sa il convingi ca este un baiat bun si alte chestii din astea, Funda? happy

| biutzzaXD a răspuns:

Eu nu stiu ce sa spun...La varsta ta ar putea sa te lase..Esti aproape adult, dar este tatal tau si cat timp locuiesti la el in casa ar trebui si tu sa il asculti...Cred ca cel mai bun sfat ar fi sa astepti sa treaca timpul si vei vedea ce sa va intampla.Dar nu cred ca si la 18 ani iti va interzicewinking Sper ca te-am ajutat cu ceva. FUNDA? big grin